İlçelerin su sorununa neşter
GÜNCEL // 13 Ocak 2022 Perşembe 20:45
İlçelerin su sorununa neşter

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin verimli tarım alanlarından Bafra Ovası’nda ürünlerin verimini artırarak halkın içme suyuna ulaşımını kolaylaştıracak 19 Mayıs Dağköy Barajı İsale Hattı ve Arıtma Tesisi Projesi’ni sürdürüyor. Şebeke hattı yapımının yüzde 25’lik kısmı tamamlandı. Tesisi bu yıl işletmeye alacaklarını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Günlük 100 bin metreküp kapasiteli tesiste arıtılmış suyu şebekelerle 19 Mayıs, Bafra, Alaçam ve Yakakent ilçelerimize dağıtacağız” dedi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı nezdindeki girişimleri ve DSİ Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla yapımı tamamlanarak hizmete alınan 19 Mayıs Dağköy Barajı, Bafra, 19 Mayıs, Alaçam ve Yakakent ilçeleri ile 69 yerleşim yerini taşkınlardan koruyarak, tarımsal sulama, içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayacak.


85 KİLOMETRE BORU DÖŞENDİ
Engiz Deresi üzerine kurulan barajda biriktirilen suyu tarım arazilerine de dağıtarak ürün kalitesinin artıracak isale hattı ve arıtma tesisi inşaatı ise devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi’nin geçen yılın ocak ayında ihale ettiği sulama yatırımının yüzde 25’i bitirildi. Arıtma tesisi inşaatının da önemli bir kısmı tamamlandı. 2022 yılı sonuna kadar bitirilmesi hedeflenen proje çalışmaları kapsamında yüklenici firma muhtelif cins ve çaplarda yaklaşık 85 km boru döşedi. Su, kanalizasyon, yağmur, içme ve kullanma suyu şebekeleri, terfi merkezi, mikrotünel işleri, işletme bakım yolu, sanat yapısı ve boru montaj imalatları ise sürüyor.