Havza konakları turizme kazandırılacak
GÜNCEL // 12 Nisan 2018 Perşembe 13:57

Samsun Valisi Osman Kaymak ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Havza’da tarihi Havza Konakları ve Merkez İlkokulu binasını incelediler

Havza konakları turizme kazandırılacak

Vali Kaymak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, Bahçelievler Mahallesi'nde bulunan Havza Konaklarını ve tarihi Merkez İlkokulu binasını inceleyerek turizme kazandırılması konusunda görüş alışverişinde bulundular.

İncelemede Vali Kaymak ve Başkan Yılmaz, Havza Kaymakamı Metin Yılmaz ve Havza Belediye Başkanı Murat İkiz’den bilgiler aldılar.

Ziyaret sonunda açıklamada bulunan Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, yapılan incelemede tarihi Havza Konakları'nın ve Merkez İlkokulu'nun turizme kazandırılması içn görüş alışverişinde bulunduklarını belirterek; “Tarihi Merkez İlkokulu binası Taş Mektep Cumhuriyet tarihinde önemli bir yere sahiptir. İlk müdafaa-i hukuk cemiyetinin kurulduğu, Atatürk’ün Rus heyeti ile görüştüğü ve 4 bin 200 silahlı Havzalının Atatürk ve silah arkadaşlarına tabi olduğu tarihi olaylara tanıklık eden bu bina ve içerisinde Atatürk’ün de kaldığı Çonoğlu Konağı'nın da bulunduğu 5 adet tarihi konak ilçemiz için çok önemli. İnşallah yapılacak çalışmalar ile bu değerlerimizi en kısa sürede turizme kazandıracağız” dedi.

Havza konakları turizme kazandırılacak