Geleneksel sanatlar İlkadım'da
GÜNCEL // 16 Ocak 2022 Pazar 22:39
Geleneksel sanatlar İlkadım'da

İlkadım Belediyesi, engin kültür ve sanat zenginliklerine sahip olan Türk-İslam medeniyetinin önemli sanatlarını İlkadım’da yaşatıyor.

İlkadım Belediyesi Türk-İslam Sanatları Merkezi’nde öz sanatlarımız olan Hüsni- Hat, Tezhip, Ebru, Minyatür gibi geçmişten günümüze gelen Türk Süsleme Sanatları ve Geleneksel El Sanatları usta öğreticilerin yoğun emeği ile genç nesillere aktarıyor.

İlkadım’da sanata ve sanatçıya her zaman destek verdiklerine dikkat çeken İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş,“ Geleneksel Türk-İslam sanatlarımız uzun ve köklü bir geçmişe sahiptir. Sanatkâr dedelerimizden miras kalan bu sanatlar günümüz sanatçılarının fırçalarının ucunda hayatiyetini devam ettirmeye çalışılmaktadır. Evlerimizin en özel köşesinde yaptığınız bir eserinizin olmasını istiyorsanız, sizleri de bu kurslarımıza bekliyoruz. Her ay İstanbul dan davet ettiğimiz ustalarımız ve Samsun da ki usta öğreticilerimizle birlikte eğitim verdiğimiz Türk İslam Sanatları Merkezi’mizde bugün gelinen noktadan oldukça memnunuz. Türk-İslam Sanatları Merkezimizi ziyarete gelenler binlerce yıllık Türk-İslam tarihi içerisindeki sanatsal anlamdaki o güzellikleri izleyebilme imkânı da bulabiliyor. Merkezimiz sadece eğitim vermekle kalmayıp bugün bir çok kurumlara usta öğretici anlamında istihdam sağlamış durumda. Burada yetiştirdiğimiz öğrencilerimiz ilçemizde özel atölyelerde, okullarda ebru,hat gibi atölyeleri şehrimizin değişik ilçelerde kurulmasına öncülük etmişlerdir. Bu manada Samsun'un kalbi olan İlkadm'da geleneksel Türk sanatlarını yaşatmaya devam edeceğiz’’ dedi.