Garabet eğitimden çocukları kurtaracağız
GÜNCEL // 08 Haziran 2018 Cuma 09:08

CHP Samsun 2. sıra Milletvekili Adayı Hancıoğlu, AK Parti'nin eğitim politikalarını eleştirerek, " CHP iktidarında yıllardır uygulanan, sürekli değiştirilen, müflis eğitim programından çocuklarımızı kurtaracağız" dedi.

Garabet eğitimden çocukları kurtaracağız
Samsun'un Bafra ilçesinde seçim çalışmalarına devam eden Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) 2.sıra Milletvekili Adayı Neslihan Hancıoğlu, özellikle gençlerle biraraya gelerek , partisinin eğitim ve gençlik programlarını paylaştı. Hancıoğlu, geleceğin gençlerin ellerinde olduğunu ve CHP'nin eğitim programları ile zamanın ruhunu ve ritmini yakalayarak uluslararası özellikleri olan bireyler halinde yetiştirileceklerini ifade etti.

AK Parti'nin eğitim politikalarını eleştiren Hancıoğlu, " İktidarı boyunca eğitim politikalarını sürekli değiştiren AK Parti, en değerli varlıklarımız olan çocuklarımızı deneme tahtasına çevirmiştir. Cumhuriyetin kurduğu eğitim kurumlarının içini boşaltmış , dar gelirli ailelerin çocuklarının nitelikli eğitim olanakları ellerinden alınmıştır . Eğitim kalitesindeki düşüş, çocuklarımızın ve velilerinin daha iyi bir gelecek hayallerini boşa çıkarmaktadır. Aileler ve gençler için bu durum büyük bir umutsuzluğa sebep olmakta, kötü alışkanlıklara ulaşma ve başlama yaşı orta öğrenim seviyesine düştüğünü üzülerek görmekteyiz . Ve bu durum gençlerimizi ve geleceklerini etkileyen en büyük tehlike olarak karşımızda durmaktadır "dedi.

EĞİTİM SİSTEMİ REKABETÇİ DEĞİL


Hancıoğlu şöyle devam etti; " Türkiye'nin dünyadaki teknolojik değişimi takip edebilmesi ve bazı alanlarda öncü olabilmesi için donanımlı, sorgulayan, beceri düzeyi yüksek gençler yetiştirmesi gerekmektedir. Oysa AK Parti iktidarını muhafaza etmek için itaatkar ve koşulsuz biat eden bir gençliğe ihtiyaç duymaktadır. AK Parti'nin eğitim sistemi dünya ile rekabete , bilgi ekonomisine ve Endüstri 4.0 1'ın gereklerine yanıt verememektedir. İktidarımızda ise yıllardır uygulanan, sürekli değiştirilen , müflis eğitim programından çocuklarımızı kurtaracağız."


İNSAN KAYNAKLARI BAKANLIĞI KURULACAK


"Partimizin hedefi anayasal bir hak olan çağdaş, nitelikli ve parasız bir eğitimi okul öncesinden üniversiteye kadar sağlamaktır "diyen Hancıoğlu şunları kaydetti; " Ancak böyle bir eğitim sistemi ile katma değeri yüksek üretimin artması ve vasiflı iş gücünün yetiştirilmesi mümkündür. Bu amaçla Milli Eğitim Bakanlığ'ının politikalarını destekleyecek yaşam boyu teknik beceri ve öğrenim süreçlerini yönetecek “İnsan Kaynakları Bakanlığı” kuracağız. Tam gün eğitime geçeceğiz, aile maaşı alan ailelere her öğrenci için eğitim masrafında kullanmak üzere 1200 TL vereceğiz. Tüm öğrencilere ücretsiz servis imkanı sunacağız. Kahvaltı ve Öğle yemeklerini ücretsiz olarak karşılayacağız. Velilerden para toplanmasına asla izin vermeyeceğiz."