Fide ve fidan satış yerleri denetleniyor
GÜNCEL // 13 Mart 2019 Çarşamba 09:52

İlkbahar mevsiminin gelmesiyle birlikte Samsun Tarım Orman İl Müdürlüğü teknik personelinin fidan satış noktalarında meyve fidanı üreticilerinin pazarladıkları fidanlarla ilgili kontrolleri artarak devam ediyor

Fide ve fidan satış yerleri denetleniyor

Samsun Tarım Orman İl Müdürü  Nail Kırmacı, kaliteli  ve sağlıklı üretimin  birinci adımının sağlıklı, türü  ve çeşidi  bilinen, üreticisi belli, ilgili  mevzuatlara göre  izinleri olan fide ve fidan kullanmak olduğunu belirterek, “Yanlış fide ve fidan  kullanıldığı zaman  hem istenen kalitede  üretim  yapılamayacağından boşa masraf  edilmiş olur ; hem de  bahçenizde hastalık ve zararlıları bulaştırmış olursunuz. Fidan Satış bayileri ve ruhsatlı fide fidan satış yerleri  müdürlüğümüzce denetlenmekte olup, hem kalite ve ismine doğruluk  hem de hastalık  ve zararlılar açısından  çok daha güvenlidir” dedi.

Samsun’da 15 üretici tarafından 285 bin 620 adet meyve fidanı üretildiğini ve yılda iki kez üreticilerin kontrollerinin yapıldığını belirten İl Müdürü Nail Kırmacı, “17 ilçemizde mevcut üretilen ve il dışından gelen yaklaşık 500 bin fidanın da hafta günleri semt pazarlarında ve bayilerdeki kontrolleri İl Müdürlüğümüz ve İlçe Müdürlüklerimiz  kanalıyla denetimleri aralıksız olarak devam ediyor. Üreticilerimizin  zarara uğramamaları için  başta fide, fidan  olmak  üzere tarımsal üretimde kullanacakları  her türlü üretim materyalinin  mutlaka yetkili  satış yerlerinden  almaları gerekir” diye konuştu.

Kırmacı, ayrıca fidan alırken ambalaj, etiket ve sertifikaya dikkat edilmesini, fidanların Tarım Orman İl Müdürlüğü’nce üretim izinli olması gerektiğini de sözlerine ekledi.