Engelsiz ulaşım aracı
GÜNCEL // 6 Mayıs 2022 Cuma 09:09
Engelsiz ulaşım aracı

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Yaşlı ve Engelli Hizmetleri bünyesindeki “Engelsiz Ulaşım Aracı” ulaşımda zorluk yaşayan engelli vatandaşların yüzünü güldürüyor. Engelli hizmet aracından faydalanan engelli bireyler, hayatlarını kolaylaştıran Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı filosunda bulunan “Engelsiz Ulaşım Aracı” ile engelli bireyler, başta hastane ve kamu kurumları olmak üzere istedikleri her yere ücretsiz ulaştırılıyor. Yoğun talep gören servis hizmeti sayesinde engelli vatandaşlar işlemlerini çok daha kısa sürede ve rahat bir şekilde yerine getiriyor.


RANDEVULU HİZMET

Aynı anda üç engelli vatandaşın taşınabildiği Engelsiz Ulaşım Aracı, hem akülü hem de tekerlekli sandalye kullanan vatandaşlara hizmet veriyor. Sosyal hizmetler ekiplerinden alınan randevu ile kendisine refakat edecek bir görevli eşliğinde evlerinden alınan vatandaş gidecekleri yere bırakılıyor. İşi biten vatandaş tekrar alınarak evine bırakılıyor. Böylece engelli vatandaşların işlerini gidermeleri için ulaşım kolaylığı sağlanmış oluyor.


YILLIK 3 BİN SEFER YAPIYORUZ

Engellilere yönelik yılda 3 bin sefer yaptıklarını söyleyen Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Yaşlı ve Engelli Hizmetleri Şube Müdürü Emrah Baş, "Engelli vatandaşlarımızın yoğun taleplerini karşılamak adına başta merkez ilçelerimiz olmak üzere tüm ilçelerimizde hizmetlerimizi sürdürmekteyiz. Ücretsiz sunuluyor. Önceliğimiz hastane ve kamu kuruluşları ama araçlarımızın müsaitlik durumuna göre istedikleri her yere ulaştırıyoruz. Aynı anda 3 tekerlekli sandalyeli bireyimizi refakatçileri ile birlikte taşıyabiliyoruz. En çok talebi sağlık ve eğitim üzerine alıyoruz. Aracımız ISO ve TSE'nin belirlemiş olduğu engelli erişilebilirliğine  uygun tüm donanımlara sahip. Aracın içerisinde engelli asansörü bağlama aparatları, aracın genişliğine ve standartlara uygun olarak hazırlandı" şeklinde konuştu.