Dul kadına ev kiralamayana emsal ceza
GÜNCEL // 23 Temmuz 2018 Pazartesi 11:59

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumunca (TİHEK), dul olduğu gerekçesiyle bir kadına evini kiralamayan ev sahibine 2 bin, emlakçıya bin lira ayrımcılık yasağını ihlalden idari para cezası verildi.

Dul kadına ev kiralamayana emsal ceza

Eskişehir'de yaşayan bir kadın, dul olduğu gerekçesiyle kendisine ev  kiralanmaması üzerine medeni hali nedeniyle ayrımcılık yapıldığını belirterek,  konuya ilişkin Başbakanlık İletişim Merkezine (BİMER) başvurdu.

Başvuru BİMER aracılığıyla Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığına  iletildi. Başsavcılık ise görevsizlik kararı vererek şikayeti Türkiye İnsan  Hakları ve Eşitlik Kurumuna sevk etti.

Başvuruyu esastan incelemeye alan TİHEK, emlakçı ve ev sahibinden yazılı görüş talep etti.

Emlak işletmecisi gönderdiği yazıda, ev sahibinin bekar kişilere  evinin verilmesini istemediğini, başvuranın iddiasına konu olan ev için de ev  sahibinin talimatını başvurana ilettiğini bildirdi.

Yurt dışında yaşayan ev sahibi ise söz konusu dairenin bulunduğu  apartmanda yedi dairesinin yer aldığını, apartmandaki aile ortamına zarar  vermemek adına evinin bekar birine kiralanmamasını istediğini ifade etti.

TİHEK, inceleme ve görüşmelerin tamamlanmasının ardından "Türkiye  İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu"nun 3. maddesinde yer alan ayrımcılık  yasağının ihlal edildiğine hükmetti. Kurum, ihlal nedeniyle ev sahibine 2 bin,  emlakçıya da bin lira idari para cezası verilmesini kararlaştırdı.


"KURUMUN PARA CEZASI VERME YETKİSİ BULUNUYOR"


TİHEK Başkanı Süleyman Arslan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, kurumun insan haklarının korunması ve geliştirilmesi amacıyla 2016'da  kurulduğunu hatırlattı.

İşkence ve kötü muamelenin önlenmesi maksadıyla cezaevi ve  nezarethanelerde haberli, habersiz ziyaretler gerçekleştirdiklerini bildiren  Arslan, TİHEK'in bu yönüyle de ulusal önleme mekanizması görevini üstlendiğini  aktardı.

Kurumun, 2018'den itibaren ayrımcılık yasağına ilişkin şikayetleri  almaya ve değerlendirmeye başladığını anlatan Arslan, cinsiyet, ırk, renk, dil,  din, inanç, mezhep, felsefi ve siyasi görüş, medeni hal gibi nedenlerden dolayı  ayrımcılık yapılmasının önlenmesinin görev alanları arasında yer aldığını  belirtti.

Bu konuda vatandaşların kuruma doğrudan ya da kaymakamlık ve  valilikler aracılığıyla başvuruda bulunabileceğini ifade eden Arslan, "Ayrımcılık  yasağının ihlalinin tespitinde TİHEK'in bin liradan 15 bin liraya kadar idari  para cezası verme yetkisi bulunmaktadır." dedi.


"BİR İNSAN, BEKAR, DUL DİYE AYRIMCILIĞA TABİ TUTULMAZ"


Eskişehir'de ev arayan bir çocuk annesi kadının, emlakçı aracılığıyla  bulduğu evin, sahibi tarafından dula, bekara, öğrenciye kiralanmasının  istenmediğini öğrendiğini aktaran Arslan, kadının suç duyurusunda bulunduğunu  bildirdi.

Şikayetin savcılık aracılığıyla TİHEK'e iletildiğini anlatan Arslan,  taraflarla görüşmeler gerçekleştirdiklerini, ev sahibinin beyanını kabul ettiğini  anlatan Arslan, şunları kaydetti:

"Kurumumuzun görevlerinden birisi de vatandaşlar arasında yapılan  ayrımcılıkların ortadan kaldırılmasıdır. Ayrımcılıklardan birisi de medeni hal  temellidir. Böyle bir ayrımcılık tespit edildiğinde gerekli cezalar veriliyor.  Bir insan, evli, bekar veya dul diye ayrımcılığa tabi tutulamaz. Bu insani bir  durumdur. Bu karar, ayrımcılık yasağının ihlali konusunda verdiğimiz ilk  karardır."