Çevreciler 'yeşilime dokunma' dedi
GÜNCEL // 23 Eylül 2019 Pazartesi 10:19

Çarşamba'da kurulmak istenen Biyokütle Enerji Santrali'ne karşı eylem yapan mahalle sakinleri, 'Yeşilime Dokunma' çağrısı yaptı. SAMÇEP Sözcüsü Özdağ, "Bu tesise izin verirsek, havaalanından Yeşilırmak'a kadar giden bölgede de hiçbir tesise dur diyemeyiz" dedi

Çevreciler 'yeşilime dokunma' dedi

Samsun'un Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesi'ne yapılacak olan Büyokütle Enerji Santrali'ne karşı Samsun Çevre Platformu üyeleri ve vatandaşlar, mahallede toplanarak açıklama yaptı.

SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, "İtirazımız öncelikle Samsun Valiliği'ne; bir günde 630 ton yakacak bir tesise nasıl olur da ÇED gerekli değildir kararı verirsiniz? Bu karar kabul edilemez. Çarşamba Ovası'nın kalbine bu tesise nasıl izin verilebilir?" dedi.


BU MADDEYE DİKKAT!


"DSİ 7. Bölge Müdürlüğü, Orman İşletme Müdürlüğü, kurumların hepsi yazılan bir takım maddelerin arkasına sığınarak bu santralin yapılacağı yeri tarım alanı olmaktan çıkarmış durumdalar" diyen Özdağ, şöyle konuştu; "Tırnak içinde şöyle bir madde var: 'Köy yerleşim alanı içinde olduğu için tarım dışı amaçlı kullanılabilir' diyorlar. Hepimiz ovanın insanıyız. Burada köyler birbirine yakın, evler birbirine yakın, eğer bu santralin yapılmasına izin verilirse bütün ovayı ateşe atarsınız. Bundan sonra da havaalanından Yeşilırmak'a kadar giden bölgede de hiçbir tesise dur diyemezsiniz!


VİCDANLARA SESLENİYORUZ


Bu işe hukuken, teknik olarak hiçbir şekilde müsaade etmeyeceğiz. Verdiğiniz oylarla belediyeye, meclise gönderdiğiniz insanların vicdanına sesleneceğiz. Sükunetle, sakinlikle vicdanlarına sesleneceğiz, hemşehrilik haklarımızı kullanacağız. Bizden oy alıp bizi temsil ederken, bu tesise müsaade edemezler. Önümüzde uzun bir yol var. Akıldan, bilimden yararlanarak sakinlikle kol kola bu yolu yürüyeceğiz."


OVAYI ÇÖPLÜK YAPACAKLAR


Çarşamba eski Belediye Başkanı Hüseyin Değerli ise şunları söyledi: "Ürününüz değerlenecek, istihdam sağlanacak diyerek, insanları kandırmaya çalışıyorlar. Böyle bir santralin istihdam seviyesi 10-15'i geçmez. Günde 30-40 ton ev atığı işlenecek! Isı elde edilecek ham maddeyi nasıl bulacaklar? Bu bölgenin üretimi bu santralin atık ihtiyacını karşılar mı? Türkiye artık çöp ithal ediyor ve konu şu ki; Çarşamba Ovası'nı çöplük yapmak istiyorlar."hedefhalk.com / N. Alper Cabbar