Cengiz Aytmatov Samsun’da anıldı
GÜNCEL // 14 Aralık 2017 Perşembe 12:47

Dünyanın en çok okunan yazarları arasında bulunan Kırgız yazar Cengiz Aytmatov, Samsun’da düzenlenen bir çalıştay ile anıldı.

Cengiz Aytmatov Samsun’da anıldı
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ) düzenlenen "Cengiz Aytmatov 90 yaşında Samsun’da Çalıştayı" başladı. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından Türkiye ve Kırgızistan’ın milli marşlarının okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ve OMÜ’de öğretim üyesi olan Prof. Dr. Mehmet Aydın, çalıştayın hayırlı olmasını diledi. Daha sonra söz alan Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Layli Ükübaeva, Aytmatov’un en önemli yazarlardan birisi olduğunu ifade etti. Programın onur konuğu Cengiz Aytmatov’un kız kardeşi Roza Aytmarova ise ağabeyinin hatıralarından oluşan anıları paylaştı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Necmi Çamaş, programda yaptığı konuşmada, "Büyükşehir Belediyesi olarak kültürel çalışmaların yapıldığı her alana destek vermek için büyük çaba sarf ediyoruz. Bu sorumluluğu maddi ve manevi olarak hissediyoruz. 1 ay önce uluslararası bir toplantıda Samsun’u temsil ettiğimde ilginç bir durumla karşılaştım. Dış İlişkiler Ekonomik Konseyinin tertiplemiş olduğu toplantıda son 15 yılda ülkelerinin kalkınma stratejilerinde önemli mesafeler kat etmiş ülkelerden birkaç tanesi örnek olarak gösterildi. Bunlardan bir tanesi de Malezya’ydı. Malezya Kalkınma Ajansının Başkanına, ‘Bu gelişmeyi nasıl başardınız’ diye soruldu. O da, ‘Kültürel politikalar, eğitim ve özel sektör yatırımlarını ilk 3’e koyarak başardık’ dedi. Malezya devletin birinci önceliği olarak kültürü, 2’nci önceliği olarak da eğitimi ön plana alarak son 15 yılda bu planlama ile 100 milyar dolar yatırım hedefinin 92 milyar dolarını gerçekleştirdiler. Bizler de kültürel ve eğitim faaliyetlerine destek vermeliyiz" dedi."Aytmatov, coğrafi sınırları yazdığı eserlerle ortadan kaldıran bir sanatçıdır"

Kırgız yazarın dünyanın en bilinen ve okunan yazarlardan birisi olduğunu dile getiren OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, "Aytmatov’u 90’ıncı doğum gününde OMÜ’de anmaktan mutluyuz. Aytmatov yazdığı eserler, bugün burada oluşumuzun da sebebidir. Eserleri 185 dile çevrildi ve 60 milyondan fazla baskı sayısıyla dünyanın en çok okunan yazarları arasındadır. Aytmatov, coğrafi sınırları yazdığı eserlerle ortadan kaldıran bir sanatçıdır. Aytmatov’un eserlerinin kıymetini bilmek lazım. Belki de komünizmin yıkılmasında ve o duvarların aşılmasında çok önemli bir rol üstlenmiştir. Türk milletini yaşadığı zulümler, mağduriyetler bugün bilinmelidir. Bugün dünyada yaşanan zulümlerin ve mazlumların yaşadığı çilelerin bilmesi lazım. Sadece sözlerle değil, dünyada güçlü olabilmenin yollarını bulabilmeliyiz. ‘Kahrolsun’ diyerek sorunların çözülmeyeceğini bilmeliyiz. Güçlü olmadıkça hakkınızı koruyabilmeniz mümkün değil. Güçlü olabilmenin yolu da birlik ve beraberlikten geçiyor. Beraberlik için bir sürü sebebimiz varken, neden ayrılıklara düştüğümüzün farkına varmamız gerekiyor. Geçmişte yaşanan hataları tekrarlamamak için, o zamandan bırakılan kültürel eserlerin dikkate alınması gerekir" diye konuştu.

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sebahattin Balcı’nın video selamlamasının ardından Kırgız ve Türk katılımcılar birbirlerine hediye verdi. OMÜ Rektörü Sait Bilgiç, programa kendisine hediye edilen yöresel Kırgız kalpağını takarak devam etti.

Açılış konuşmaları ile başlayan çalıştay 2 gün sürecek.
Cengiz Aytmatov Samsun’da anıldı
Cengiz Aytmatov Samsun’da anıldı