Çarşamba'nın kalbine 'Biyokütle Termik Santrali'
GÜNCEL // 17 Eylül 2019 Salı 15:46

Çarşamba Ovası'nın kalbi olan Eğercili Mahallesi sınırları içerisinde Oltan ve Köleoğlu elektrik şirketi tarafından kurulacak olan 'Biyokütle Termik Santrali'nde bahçe atıklarından elektrik elde edilecek.

Çarşamba'nın kalbine 'Biyokütle Termik Santrali'

Türkiye'nin 3 önemli ovasından biri olarak kabul edilen Çarşamba Ovası'nın kalbinde merkezi Trabzon'da bulunan Oltan ve Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretim Tic. A.Ş. isimli firma tarafından Biyokütle Eletrik Enerji Termik Santrali kurma çalışmaları devam ediyor.


TARIM VE HAYVANCILIK BÖLGESİ


Çarşamba Eğercili Mahallesi'nde kurulacak olan termik santral için firmanın bakanlıktan "ÇED Kararı Gerekli Değildir" raporunu aldığı ve Ticaret Sicil Gazetesi'ne şirket kuruluşunu yaptığı öğrenildi. Eğercili Mahallesi'nde kurulmak istenen santral alanının tamamen  tarım ve hayvancılık yapılan bölge olduğu biliniyor. Santralin yapım çalışmalarının başladığı öğrenilirken, santralin kurulması durumunda Çarşamba Ovası'ndaki tarım ve hayvancılığa büyük oranda darbe vuracağı belirtiliyor.


FORE KAZIKLAR ÇAKILDI


Çarşamba Eğercili Mahallesi'nde eskiden kömür deposu olarak kullanılan alanda çalışmaların başladığı ve bu alana şuana kadar 160'a yakın 'fore kazık' diye tabir edilen temel kazıklarının atılarak, alt yapı çalışmalarının sessiz sedasız başlatıldığı iddia ediliyor.


BAHÇE ATIKLARI KULLANILACAK


Çarşamba Biyokütle Eletrik Enerji Termik Santrali'nin 27 MW'e/ 96.12 MWt (yıllık yaklaşık 236.520.000 kWh elektrik) üretimi yapacağı, 180 Milyon TL'lik bir yatırım olduğu öğrenildi. Tesiste biyokütle olarak bahçe atığı olan ve kereste sektöründe değerlendirilemeyen ağaç kökleri (çam, kızıl ağaç, kavak vb.), ince dallar, kesim ve budama artıkları, fındık kabuğu, fındık zürufu, pirinç çeltik kavuzu, hasat sonrasında tarım arazisi üzerinde kalan çeltik sapı, mısır sapı kullanılacağı öğrenildi.


İŞTE SANTRALİN KURULACAĞI ALAN


Samsun ili Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesi, tapuda kayıtlı F37-D-02-A Pafta, 108, 109, 110, 111 Nolu Parseller ile F37-A-02-B Pafta, 662, 703 Nolu Parseller mevkiindeki Oltan Ve Köleoğlu Elektrik Ve Enerji Üretimi Tic. A.Ş. tarafından Biyokütle Enerji Santrali (27 MWe / 96,12 MWt) kurulacak.hedefhalk.com/N. Alper Cabbar