Bunun adı rezalet! Samsun sınıfta kaldı
GÜNCEL // 5 Ağustos 2018 Pazar 21:28

Triatlon yarışları, KPSS sınavı ve pazar gününün en yoğun bölgesiyle aynı güzergahta yapıldı. Atakum trafiği felç oldu. Memur adayları sınava giremedi, tatilciler yolda kaldı. Sosyal medyada valilik ve emniyete tepki çığ gibi...

Bunun adı rezalet! Samsun sınıfta kaldı

Samsun'da ekstrem sporlar festivali 'Falcon Fest' kapsamında düzenlenen Triatlon yarışmaları nedeniyle  Samsun-Sinop karayolunun bir bölümü trafiğe kapatıldı. Aynı gün OMÜ'de yapılan KPSS-ÖABT sınavı için farklı şehirlerden Samsun'a gelen yaklaşık 15 bin öğrenci güzergah değişikliği ve yoğun trafikten dolayı sınava yetişemedi. Sosyal medyadan o anları paylaşan ve tepkilerini dile getiren öğrenciler ve aileleri adeta isyan etti.


SAMSUN VALİLİĞİ DUYURMUŞTU

Samsun Valiliği, önceki gün yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin ilk ve tek uluslararası ekstrem sporlar festivali Falcon Fest yarışları kapsamında Samsun-Sinop karayolunun bir kısmının trafiğe kapatılacağını, trafik akışının kontrollü verileceğini duyurmuştu.


ÖSYM VE VALİLİĞE TEPKİ

Ancak Samsun'un 'sınav merkezi' olması nedeniyle farklı illerden gelen on binlerce öğrenci ve aileleri, yarışlar yüzünden kapalı olan ve kontrollü olarak farklı güzergah üzerinden trafik akışının sağlandığı yollarda sıcak havada saatlerce beklemek zorunda kaldı. Trafik akışı çok yerde aksarken, yaşanan sıkışıklık nedeniyle sınava yetişemeyen öğrenciler, ÖSYM ve Samsun Valiliği'ni sosyal medyadan etiketleyerek, büyük tepki gösterdi.


OMÜ'YE ÇIKIŞ REZALETTİ

Özellikle OMÜ'ye çıkışın olmaması, 1 kilometre ileride U dönüşüne bağlanması yüzünden araçlar uzun kuyrukları oluştururken, OMÜ'ye çıkışta da bazı araçlar sıcak havadan dolayı arıza yaptı ve yolda kaldı. Arıza yapan araçların yol ortasında kalmasından dolayı bazı noktalarda yol tek şeride düşerken, insanlar sınava yetişmek için otostop çekerek veya sınav merkezlerine koşarak yetişmeye çalıştı.


TATİLCİLERDE YOLDAYDI

Özellikle hafta sonu sıcak havayı fırsat bilen bazı vatandaşlar da sahil ve piknik alanlarına gitmek için Sinop yolunu tercih edince trafik iyice aksadı. Vatandaşlar saatlerce ilerlemeyen trafikte sıcağın altında bekledi. Vatandaşlar sosyal medya hesapları üzerinden adeta isyan ederken, sadece Samsun'un 'sınav merkezi' olarak gösterilmesine tepkilerini gösterdi.

KPSS-ÖABT sınavının olduğu  Samsun'da Uluslararası Falkon Fest Festivali nedeniyle 9 ülkeden yaklaşık 350 sporcunun katılımı ile  Triatlon (Yüzme, Bisiklet ve Koşu) yarışları gerçekleşti.