Binali Yıldırım'ın, ilk ve son balkon konuşması
GÜNCEL // 16 Nisan 2017 Pazar 22:12

Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi halk oylamasının sona ermesiyle birlikte AK Parti Genel Merkezi'nde balkon konuşması yaptı

Binali Yıldırım'ın, ilk ve son balkon konuşması

Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi halk oylamasının sona ermesiyle birlikte AK Parti Genel Merkezi'nde balkon konuşması yapıyor.

Başbakan Yıldırım'ın açıklamalarından satır başlıkları;

Bilmeyen öğrensin, duymayan duysun, kardeşiz, tek vücut tek bir milletiz. Bölücü hainler aklına koysun tek bir milletiz. Anayasa değişikliği referandumu gayri resmi sonuçlara göre evetle sonuçlanmıştır.

Halk oylamasının güvenliği sağlayan tüm görevlilere milletim adına teşekkür ediyorum. Bugün ilk kez bu halk oylamasında sandığa giden 1 milyon 269 bin gencimizi özellikle kutluyorum.

Huzur içinde neticelenen bu oylama milletimizin kendi kararı ile verdiği bir seçimdir. Demokrasi tarihimizde bu oylama ile yeni bir sayfa açıldı.

Teşekkürler Türkiye Herkes emin olsun ki çıkan bu sonucu en iyi şekilde değerlendireceğiz. Bir özel teşekkür ve bir selam kurucu genel başkanımız liderimiz sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ediyorum. Kendisini buradan defalarca bu balkon konuşmasını yaptığı yerden sevgiyle saygıyla bütün teşkilatım adına selamlıyorum. Demokratik tercihin ortaya çıkması hepimiz çok çalıştık.

Bu anayasa değişikliğinde beraber çalıştığımız MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli ve partisinin bütün teşkilatlarına teşekkür ediyorum. Ayrıca bu süreçte diğer partilerimize de, halk oylaması sürecinde yaptıkları olumlu katkılarından dolayı saygılarımı sunuyorum. Durmak yok, kaldığımız yerden yola devam ediyoruz. Elbette farklı düşüncelerimiz, çözüm önerilerimiz olacak. Ama neticede birliğimizi beraberliğimizi gözümüz gibi koruyacağız. Demokrasimizin güzelliği de budur. Meydanlarda farklı şeyler söyledik. Millete farklı şeyler anlattık. Ama son sözü millet söyledi. Evet dedi, noktayı koydu.

Bu seçimler Türk demokrasisinin olgunluk düzeyini bütün dünyaya göstermiştir. Bizler Türkiye Cumhuriyeti devletinin birinci derece eşit vatandaşlarıyız. Meşru siyasi alandaki siyasi rekabet, birlik ve bütünlüğümüzü asla bozamaz, bozamayacaktır. vatandaşlarımızın tercihi doğrultusunda geleceği güven içinde inşa edeceğiz. Açıkça söylüyorum, bu halk oylamasının kaybedeni yoktur, kazanan Türkiye’dir, kazanan aziz milletimdir. Şimdi artık dayanışma, bir olma, beraber olma, birlikte Türkiye olma zamanıdır. Sandıkta bizim tercihimiz evet çıktığı için mutluyuz.