Bayramda koruyamayız, arefede yürüyün!
GÜNCEL // 17 Mayıs 2018 Perşembe 21:12

ADD'nin 19 Mayıs akşamı fener alayı yürüyüşü talebine olumsuz cevap veren Samsun Valiliği, yürüyüşün 18 Mayıs Cuma akşamı yapılabileceği belirtildi

Bayramda koruyamayız, arefede yürüyün!
Atatürkçü Düşünce Derneği'nin 19 Mayıs akşamı fener alayı yürüyüşü talebine olumsuz cevap veren Samsun Valiliği tarafından dün açıklama yapılarak, yürüyüşün 18 Mayıs Cuma akşamıgerçekleştirilebileceği belirtildi.Valilikten dün yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı adayı Muharremİnce'nin bayramgünüsaat 14:00 te yapacağı miting nedeniyle ikiayrı noktada güvenlik zaafiyeti yaşanabileceği iptal kararına gerekçe olarak gösterildi. 

Valilik'ten yapılan açıklamada,"

Atatürk Düşünce Derneği(ADD) Samsun Şubesi'nin, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında düzenleyeceği Fener Alayı ile ilgili taleplerinin Valiliğimizce iptal edildiği şeklinde basında yer alan haberlerle ilgili açıklama gereği duyulmuştur.

Atatürk Düşünce Derneği(ADD) Samsun Şubesi'nin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında düzenleyeceği Fener Alayı için yaptıkları müracaatlarının ‘Samsun Valiliğince iptal edildi’  şeklinde basına yansıyan haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

Atatürk Düşünce Derneği(ADD) Samsun Şubesi'nin Valiliğimize yaptıkları ilk müracaatları sonucu belirlenen yürüyüş güzergâhı ve saatiyle ilgili bir iptal söz konusu değildir. Adı geçen dernek üyeleri istekleri halinde bu yürüyüşü gerçekleştirebilirler.

Ülkemizin seçim sürecinde olması ve o gün ilimizde bir siyasi partinin Cumhurbaşkanı adayının mitingi yapılacağından, güvenlik tedbirleri nedeniyle,  adı geçen derneğin yürüyüş güzergâhı ve saatiyle ilgili yaptıkları ikinci talepleri Valiliğimizce uygun görülmemiştir.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında Valiliğimizce düzenlenecek olan, 'Fener Alayı ve Gençlik Festivali Yürüyüşü', 18 Mayıs 2018 Cuma günü saat 21.00'da DSİ 7. Bölge Müdürlüğü önünden başlayarak, Cumhuriyet Meydanı'nda sona erecektir" denildi.

ADD'DEN KARŞI AÇIKLAMA
ADD'DEN KARŞI AÇIKLAMA
Samsun Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamanın ardından, akşam saatlerinde Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şubesi'nden de bir karşı açıklama geldi. Valilik'ten gönderilen 15.05.2018 tarihli yazının görselinin paylaşıldığı açıklamada, "Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şubemize Valilikten gelen en son yazı ektedir. Ve Yazı gayet açıktır. İlk veya Son güzergah saat değil İptal yazmaktadır. Başka da yazı gelmemiştir." denildi.