Atakum ihraçları CHP’yi ayağa kaldırdı
GÜNCEL // 23 Kasım 2016 Çarşamba 11:38

Resmi Gazete'de yayımlanan 677 sayılı KHK ile Atakum Belediyesi’nden partili iki ismin ihraç edilmesi ana muhalefet yetkililerince ağır dille eleştirildi

Atakum ihraçları CHP’yi ayağa kaldırdı

Resmi Gazete'de yayımlanan 677 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'yle Atakum Belediyesi’nden ihraç edilen iki isim CHP’yi ayağa kaldırdı. CHP Milletvekili Kemal Zeybek konuyu meclis gündemine taşırken, CHP İl Başkanı Tufan Akçagöz, yaptığı açıklama ile bu kararı eleştirdi.

 

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek mecliste yaptığı konuşmada, "Bugün de 677 sayılı kanun maddesine göre Samsun'un Atakum Belediyesinde Bayram Çelik ve Şenol Katkat isimli iki arkadaşımız görevinden alındı. Bu arkadaşlarımız yıllardır ne FETO ile ne sağla ne de radikal hiç bir şeyle ilişkisi olmayan insanlardı. Ama bu insanların sol görüşlü olması, ideolojik olarak CHP'li olması FETO olayı ile adlandırılarak görevden alınmasını doğru bulmuyoruz. Biz biliyoruz ki Samsun'un tüm ilçelerinde AKP'li belediye başkanlarının çoğunluğunun FETÖ'cü olduğunu. Bunların yıllardır FETÖ ile ilişki içerisinde olduklarını, ekonomik yardımlar yaptıklarını biliyoruz" dedi.

 

 

İl Başkanı Tufan Akçagöz, “Bu ihraçlardan ikisi, demokrat kimlikleri ile tanınan ve bilinen Şenol Katkat ve Bayram Çelik'tir. Şenol Katkat, Havza Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanlığı yapmış, Samsun ve Türkiye tarihi için önemli bir eser olan "İlk kıvılcım" adlı kitabın yazarıdır. Bayram Çelik ise, önceki dönem belediye başkanı Metin Burma'nın özel kalem müdürüdür. Atakum, göreve geldiğinden bu yana, kendisi gibi düşünmeyen memurlarına sürgünü reva gören, onlara soruşturma açmayı alışkanlık haline getiren bir belediye başkanı tarafından yönetilmektedir” dedi.

 

Bu zamana kadar solcu oldukları için baskılara maruz kalan insanların, bu defa Fetöcü diye ihraç edilmelerinin trajikomik olduğu ifade eden Akçagöz, “Uygulamanın hukuk dışı olduğunu da gözler önüne sermektedir. Bu iki kamu görevlisinin isimleri, 677 sayılı Kararname'ye nasıl ve hangi gerekçeyle girdi ve Bakanlar Kurulu'nu bu yanlış uygulamanın içine kim itmiştir?  Yarın bu hukuk dışı uygulamaya sebebiyet verenler ve Fetö ile yakından uzaktan alakası olmayan kişileri bu şekilde toplum nezdinde rencide edenler, bunun hesabını yargı önünde mutlaka vereceklerdir” diye konuştu.

 

Belediye Başkanı İshak Taşçı’yı eleştiren Akçagöz şunları söyledi; “Atakum Belediyesi'nden ihraç edilen bu iki arkadaşın, iddia edildiği gibi, Fetö'ye aidiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı nedir, şayet biliyorsa bunu Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Samsun kamuoyuna açıklamalıdır. Kimliğine, kişiliğine ve demokrat duruşlarına kefil olduğumuz bu iki memur, daha önceki kararnameler ile geri dönenler gibi, yeni bir KHK ile işlerine iade edilmeli, bu hukuk dışı ayıp ortadan kaldırılmalıdır. CHP Samsun İl Örgütü olarak, bu son gelişmeyi, hukuk dışı uygulamaların tavan yapması olarak görüyor; temel hukuk yollarının kapalı olduğu bu karanlık dönemden derhal kurtulmamız gerektiğine bir defa daha bu vesileyle dikkat çekmek istiyoruz.”