Atakum Deveci, İlkadım Demirtaş'ın
GÜNCEL // 31 Mart 2019 Pazar 01:08

Sanmsun'da merkezin iki büyük ilçesi AKP'nin elinden kayıp gitti. Atakum'da CHP'li Cemil Deveci, İlkadım'da İyi Parti'li Necattin Demirtaş kesin olmayan sonuçlara göre seçimleri kazandı

Atakum Deveci, İlkadım Demirtaş'ın
Samsun'da merkezin iki büyük ilçesi AKP'nin elinden kayıp gitti. Atakum'da CHP'li Cemil Deveci, İlkadım'da İyi Parti'li Necattin Demirtaş kesin olmayan sonuçlara seçimleri kazandı

2014 seçimlerinde Samsun'da "tulum" çıkartan ve 18 ilçenin tamamının belediyebaşkanlığını kazanan AK Parti, 31 Mart yerel seçimlerinde merkezdeki iki büyük ilçede şok yaşadı. 

İlkadım'da mevcut Başkan Erdoğan Tok ile yarışa giren Cumhur İttifakı, MHP'nin de desteğine rağmen Millet İttifakı'nın gerisinde kaldı.  İyi Parti'li Necattin Demirtaş2009 seçimlerinde yaptığını bir kez daha yineledi ve belediye başkanlığını Erdoğan Tok'un elinden aldı. Demirtaş %53, Tok ise %45 oy aldı.

Atakum'da da mevcut başkanının üstünü çizen Ak Parti, CHP'li Cemil Deveci'nin karşısına   Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin'i çıkardı. Nefes nefesegeçen yarışa kesin olmayan sonuçlara göre Millet İttifakı'nın CHP li adayı Cemil Deveci yaklaşık 2500 oy farkla Atakum'daki yarışıönde tamamladı. Deveci yüzde 49 oy alırken, Şahin yüzde 46'da kaldı. 

Bu iki sonucun ardından AK Parti 2014 yerel seçimlerinde elinde bulundurduğu 18 ilçe belediyesinin birini CHP, birini İyi Parti'ye kaptırdı, 2 ilçeyi de MHP'ye bıraktı. Böylece AK Parti'nin elinde 14 ilçe belediyesi kalmış oldu.