'15 Temmuz'u yapanlardan şikayetçiyim'
GÜNCEL // 26 Eylül 2017 Salı 15:23

Samsun’da, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 15 ay önce tutuklanan savcı, yargılandığı davanın ilk duruşmasında 15 Temmuz darbe girişiminde bulunanlardan şikayetçi olduğunu söyledi.

'15 Temmuz'u yapanlardan şikayetçiyim'
Samsun’da cumhuriyet savcısı olarak görev yaparken FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 15 ay önce tutuklanan ve meslekten ihraç edilen eski savcı T.A.’nın (42) yargılanmasına başlandı. “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle hakkında Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılan T.A., hakkındaki suçlamaları kabul etmedi. Örgütün gizli haberleşme ağı olan ByLock’u kullandığı tespit edilen T.A.’nın aynı zamanda Fuat Avni ile örgütün diğer haber sitelerini takip ettiği ileri sürüldü.

Kendisinin basın savcısı olarak görev yaparken Fuat Avni ve diğer haber sitelerini görev icabı takip ettiğini ileri süren T.A., “ByLock kullanmadım, telefonuma da indirmedim. Hainlerin yapmış olduğu darbe girişiminde benim gibi tutuklama olabilir. Bu dönemde şahsım ile ilgili hata yapılmıştır. 15 aydır tutukluyum. Kaçma şüphem yok. ByLock’la ilgili tahliye kararları duyuyorum. Takdir mahkemenindir. Ben bu olayın mağduruyum. Darbeyi yapanlar kim varsa şikayetçiyim” dedi.

Duruşma savcısı toplanan deliller doğrultusunda mütalaasını açıklayarak T.A.’nın “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılıp tutukluluk halinin devamını talep etti. Sanık avukatının savunma yapmak için ek süre talep etmesi üzerine mahkeme heyeti T.A.’nın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 16 Ocak tarihine erteledi.