'Yaz saati enerji firmalarına kar sağlıyor'
EKONOMİ // 17 Kasım 2021 Çarşamba 11:05
'Yaz saati enerji firmalarına kar sağlıyor'

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar; TBMM’de zorunlu olan yaz saati uygulaması üzerine Grubu adına söz alarak konuşma yaptı.

2016 yılından bugüne Türkiye’de sadece ileri yaz saati uygulamasının olduğunu belirten Bedri Yaşar; bunun gerekçesi olarak da “enerji tasarrufu “gösterildiğini ancak yapılan araştırmaların bunun tam aksini doğruladığını belirtti.

Konuya ilişkin Elektrik Mühendisleri Odasının açıklamalarına değinen Bedri Yaşar; EMO rakamlarına göre 2016 Kasım ayında elektrik tüketiminin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,5 düzeyinde rekor artış gösterdiğini ve 22,7 milyar kilovat saat ile o döneme kadar olan en yüksek düzeye ulaştığını belirtti.

Daimî uygulamadan ne iş insanlarının ne ihracat-ithalat yapan firmaların, ne zifiri karanlıkta okula gitmek zorunda kalan çocukların, ne de işe giden vatandaşın memnun olduğunu söyleyen Yaşar konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

“İhracat, ithalat yapan Türk firmaları da durumdan son derece şikayetçidir. Çünkü getirilen bu uygulama ile diğer ülkelerle olan saat farkı açılmakta; bu da uluslararası ticari ilişkilerde sıkıntılar yaratmaktadır. Finans piyasasında da yine yurt dışındaki ortak ve müşteriler ile temas durumlarında sorunlar yaşanmaktadır. Türk mali piyasalarının Londra ile iş yapacağı zaman kısalırken New York açıldığında İstanbul borsası neredeyse kapanmak üzeredir. New York’ta sabah saat 9 iken; Türkiye’de saat 17 olmaktadır. Onlar güne başlarken; bizim mesai saatimiz bitmektedir.

Özetle bu uygulama sadece ve sadece enerji üretim firmalarına yaramaktadır. Onların kârına kar katmaktadır.”