Yaşar'dan ekonomi eleştirisi
EKONOMİ // 7 Ocak 2022 Cuma 09:09
Yaşar'dan ekonomi eleştirisi

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, TBMM’de yaptığı konuşmada izlenen yanlış ekonomi politikaları nedeniyle stokçuluğun, enflasyonun, faizlerin, döviz durunun arttığını; buna paralel olarak ticari dengelerin alt üst olduğunu; işçinin, çalışanın emeklinin maaşlara yapılan düşük zam oranları ile haklarının yok edildiğini; üreticinin ve yatırımcının zor durumda olduğunu belirtti.Getirilen kanun teklifi ile stokçuluk yapılanlara uygulanacak ceza oranlarının artırıldığını belirten Bedri Yaşar; aynı uygulamanın 2018 yılında da soğan depolarına uygulandığını; ancak aradan geçen 4 sene sonunda yine aynı durumun söz konusu olduğunu söyledi.


Sadece cezaların artırılması ile stokçuluğun önlenemeyeceğini ifade eden İYİ Parti’li Yaşar TBMM kürsüsünden iktidara şöyle seslendi:

“Sizin polisiye tedbirlerle bu işlerin önüne geçmeniz mümkün değil, tam tersine ortaya koyduğunuz politikalarla, güven ortamıyla bu işi tesis etmeniz lazım. Onun için burada, cezayı 50'den 100'e, 500'den 2 milyona çıkarmışsınız, bu hiçbir şeyi değiştirmez. İşi fırsata çevirip piyasayı yine yukarıda tutmaya çalışan stokçular var ama stokçuluğun artmasının gerçek sebebi piyasadaki istikrarsızlıktır, piyasada yeterli güven ortamının oluşmamasıdır. Ticaretin dengeleriyle çok fazla oynadığınız için taşlar bir türlü yerine oturmuyor. Stokçuluk bu yüzden artıyor. Cezaları artırmanın ötesinde yapılması gereken acilen piyasada güven ortamının, istikrarın sağlanmasıdır” dedi.