Yaşar, Çarşamba Şeker için destek istedi
EKONOMİ // 28 Ekim 2022 Cuma 17:02 // Güncelleme: 28 Ekim 2022 Cuma 17:02

İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Çarşamba Şeker Fabrikası’nın açılması konusunda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden destek isteyerek, 150-200 milyon euroluk bir fabrikanın çürümesine bırakın Samsun Milletvekillerini hiç kimsenin müsaade etmeyeceğini söyledi.

EN GENÇ FABRİKA

İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Çarşamba Şeker Fabrikası konusunda yaşanan sorunları Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıdı. Genel Kurul’da yapmış olduğu konuşmasında Çarşamba Şeker Fabrikası’nın açılması konusunda destek isteyen İYİ Partili Yaşar, “ 1989 yılında yapılan Çarşamba Şeker Fabrikası bugün sektörün en genç fabrikalarından birisidir. Bu fabrikanın iki önemli özelliği bulunmaktadır. Pancardan olduğu gibi şeker kamışından da üretim yapabilen bir tesis konumundadır. Yani yılın 12 ayında çalışabilecek bir kabiliyete sahiptir” dedi.

Türkiye'deki şeker üretiminin sadece yüzde 25'lik kısmının devletin elinde bulunan şeker fabrikaları marifetiyle üretildiğine de işaret eden İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, sözlerini şöyle dürdürdü:


MÜDAHALE ŞANSI KALMADI

“Yüzde 75'i de özelleştirme marifetiyle satılan fabrikalardan üretilmektedir. Devletin, elinde kalan bu yüzde 25'lik üretimle piyasaya müdahale etme şansı kalmamıştır. Bu nedenle, şekerin fiyatı yüzde 300, yüzde 400 artmıştır. Dolayısıyla, devletin bu regülasyon görevini tam manasıyla yerine getirebilmesi için ilave devlet yatırımlarını yapması gerekmektedir.


BİR MESAFE KATEDEMEDİK

Fabrikanın çalışmasına hiç kimsenin itirazı yok. Buna rağmen, Şeker Fabrikaları Genel Müdürüyle yaptığımız görüşmeler, aynı zamanda arkadaşlarımızla yaptığımız görüşmeler neticesinde bir mesafe ne yazık ki kat edemedik.
Şeker fabrikasını devreye almak için 60 milyona ihtiyacımız bulunmaktadır. Bu rahatlıkla sağlanabilir. Bugün, 150-200 milyon euroluk bir fabrikanın çürümesine bu salondaki, bırakın Samsun milletvekillerini, hiç kimsenin müsaade etmeyeceğini düşünüyorum.
Bu konuda hepinizin desteğini istiyoruz; neticede bu hepimizin malı. Bu fabrika çalışmalı, böyle giderse yazık olur günah olur.