Vali Kaymak: Yatırımcı var, arazi yok
EKONOMİ // 01 Ağustos 2019 Perşembe 11:24

Samsun'a yatırımcıyı davet edebilmek için önce arazi sorununun çözülmesi gerektiğini belirten Vali Osman Kaymak, "15-20 yatırımcı kıran kırana yarıştı ama sanayi ve OSB'de arazi bulamadık" dedi.

Vali Kaymak: Yatırımcı var, arazi yok

Samsun Valisi Osman Kaymak, "Ülkemizde şu anda ekonomik sıkıntı var. İş çevrelerinde sıkıntılar devam ediyor. Zor bir süreçten geçiyoruz. Bundan Samsun'da çok etkileniyor" dedi.

Samsun'un var olan potansiyelini kullanamadığına dikkat çeken Vali Kaymak, "Tüm paydaşlar ortak akılla şehrin sorunlarını doğru tespit etmeli ve çözüm önerilerini üretmelidir. Aksi takdirde bunları yapamazsak Samsun'un avantajları dezavantajlara dönüşüyor. Bu da işsizlik, iş yeri kapatma gibi konuları meydana getiriyor" diye konuştu.


ARAZİ SORUNU ÇÖZÜLMELİ


Kaymak, şöyle konuştu; "Samsun'da çoğu yerde iş yeri kapatılırken, sanayi ve organize sanayi bölgelerinde firmalar işlerini büyütmek istiyorlar. Gıda OSB'de 20 dönümlük arsanın tahsisi için 15-20 firma kıran kırana yarıştı. Orada alt yapı masraflarını firmalar karşılamak kaydıyla 200 dönümlük arazide genişleme yapmak için program geliştirdik. 4-5 tane büyük gıda firması ilimizde yatırım yapmak istiyor. Arazi sorununu çözmeliyiz. Yatırım yapmak isteyen insanlar var ama Samsun'da ortak akılla işlerin yürütülmesi lazım."

"İşsizlik konusunda ise daha çok vasıfsız insanlar iş arıyorlar" diyen Kaymak, "Mesleği olmayanlar ya da bir kursa gitmeyip, iş arayanlara iş bulmakta zorluk çekiyoruz. Bu anlamda meslek kurslarını çok önemsiyoruz. İş arayanların bir kursa katılıp, sertifika alıp, meslek edindikten sonra iş aramaları halinde çok rahatlıkla iş bulacaklarını düşünüyorum" diye konuştu.


ANADOLU LİSELERİNDE İKİLİ EĞİTİME GEÇEBİLİRİZ


Vali Osman Kaymak, şunları söyledi:  "Meslek liselerini çok önemsiyoruz. Şu anda okul tercihleri yapılıyor. Maalesef bu sene Samsun'da daha çok Anadolu liselerini çocuklarımız tercih etti. Biz bas bas bağırıyoruz. Meslek lisesi mezunları direkt işe giriyor. Düz ve Anadolu lisesi öğrencileri de maalesef işsiz bir şekilde işsizler ordusuna katılıyorlar. Bütün bu bağrışlarımıza rağmen insanlar hala Anadolu liselerine müthiş bir yığılma var ama meslek liseleri dolmuyor. Lütfen çocuklarımızın işsiz kalıp da iş aramalarını istemiyorsak, ilimizdeki meslek liselerini daha çok tercih edelim. Maalesef tekli eğitime geçmek için çok iyi bir ivme yakalamışken, Anadolu liselerine haddinden fazla yığılma olduğu için Anadolu liselerinde ikili eğitime geçmeyi planlıyor arkadaşlar. Geçmemek için yeni sınıflar, derslikler yapılır mı onları araştırıyoruz.Bulamazsak belki de Anadolu liselerinde sabahçı-öğlenci yani ikili eğitim yapmak zorunda kalacağız."

Vali Kaymak: Yatırımcı var, arazi yok