Usta'dan eleştiri: Yeni iktidar lazım
EKONOMİ // 30 Eylül 2020 Çarşamba 14:41
Usta'dan eleştiri: Yeni iktidar lazım

29 Eylül’de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programına İyi Parti Samsun Milletvekili Erhan Usta’dan eleştiri geldi

 

Usta, Berat Albayrak’ın sunumunda sıkça kullandığı “Yeni Dönem”, “Yeni Ekonomi Programı”, “Yeni Dengelenme”, “Yeni Normal”, “Yeni Ekonomi”,  “Yeni Finansal Mimari” sözlerine vurgu yaparak, “Bu kadar ‘Yeni’, ‘Eski’lerle başarılamaz. Yeni iktidar lazım!” dedi.

 

Üç yıldır Berat Albayrak tarafından yeni diye açıklanan “Yeni Ekonomi Programında” 2023 yılı dolar kuru tahmini 8,02 TL olarak alınmış” diyen Usta, “diğer tahmin ve hedefler tutar mı bilmem ama dolar kuru tahmini bir kaç ay içinde yakalanabilir” diye ekledi.

 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın döviz kurunu, yani Türk Lirası'nın değerini önemsemediğini söylediğini işaret eden Usta, “hatta kur kontrolümüz altında diyor Sn. Berat Albayrak. Bu söz, kur artışının bilinçli yapıldığı anlamına gelir. Millet fakirleşirken kim zengin ediliyor?” diye sordu.

 

Usta, “Ocak-Ağustos’ta 33 milyar $ olan dış ticaret açığı, YEP’te yılın tamamı için 38,1 milyar $ alınmış. Bunun anlamı: Ya, Hükümet yıl sonuna kadar ciddi bir kur şoku ve ekonomik daralma bekliyor. Yani ekonomik kriz öngörüyor. Ya da, milleti ve piyasaları ciddiye almıyor.” dedi.