Turizm Haziran'da başlıyor
EKONOMİ // 11 Mayıs 2020 Pazartesi 00:47
Turizm Haziran'da başlıyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye'nin turizm yol haritasını açıkladı.  Yabancı turist için trafiğin açılacağı ilk noktaların, salgın sorununu bitiren Uzak Doğu ülkeleri olacağını söyledi.


"MAYIS SONU İÇ, HAZİRAN SONRASI DIŞ TURİZM BAŞLAYACAK"

Önce iç, ardından dış turizm başlayacak. Havalarında ve sınır kapılarında yerli yabancı tüm turistlere test yapılacak.

Bakan Ersoy şunları söyledi:

"Mayıs sonu itibarıyla iç turizmle ufak ufak başlayacağız. Haziran için de görüşmeler tamamlandıkça hava trafikleri açılmaya başlar.

Ağırlıklı turizm havalimanı olarak kullanacağımız yerler ve sınır kapılarımızda Sağlık Bakanlığımız test merkezleri oluşturuyor şu anda. Çok basit bir test biliyorsunuz 2-3 dakikada oluyor."


ÖNLEMLERLE İLGİLİ GENELGE YAYIMLANACAK

Turistik tesisler, sertifikasyon programından geçmek zorunda. Sertifikasyon süreci 4 bölümden oluşuyor.

"Yolcu sağlığı ve güvenliği", "Çalışan sağlığı ve güvenliği", "Tesislerde alınan önlemler" ve "Ulaşım araçlarında alınan önlemler"in yer aldığı 132 madde bulunuyor. Önlemlerle ilgili Salı günü bir genelge de yayımlanacak.


"AÇIK BÜFELERİN SUNUM SİSTEMİ DEĞİŞECEK"

"Bu sene için otellerin yüzde 50'si yüzde 60'ını açabilirsek iyi bir sezon olduğunu düşünüyorum" diyen Bakan Ersoy şöyle konuştu:

"Bu kriterleri belirlerken esas aldığımız şey sosyal mesafe ve sosyal mesafede de bir buçuk metre kuralı var."

Otellerde ve restoranlarda masalar arası mesafe bir buçuk metre, sandalyeler arası ise 60 santimetre olacak. Her şey dahil sistemi devam edecek. Açık büfeler kaldırılmayacak, sadece sunum sistemi değişecek.