Suriyeli kaçak işletmeler esnafı bitirdi
EKONOMİ // 9 Eylül 2019 Pazartesi 09:43

İYİ Parti Samsun Milletvekili Yaşar, kent genelinde mültecilerin çoğunun kaçak olarak esnaflık yaptığını belirterek, "Bu konuda denetim yok. Haksız rekabet küçük esnafımızı bitirdi. Önlem alın "dedi.

Suriyeli kaçak işletmeler esnafı bitirdi

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, kent genelinde çoğu ruhsatsız işyeri açarak çalışan mülteciler ile ilgili yazılı açıklama yaptı. "Suriyeliler, vatandaşlarımızın elinden hem ekmeğini hem de işini almıştır” diyen Yaşar, Samsun'da mülteciler ile ilgili yoğun şikayet aldıklarına vurgu yaptı.

Yaşar, kentte 30 bine yakın mülteci nüfusu bulunduğunu söyledi. Yaşar, "Suriyeliler, Samsun illerimizde de diğer illerde olduğu gibi küçük esnaflığa soyunmuşlar ve esnaf hemşehrilerimizle rekabete girişmişler.  Yaşanan bu haksız rekabet karşısında ne yazık ki ilimizde çok sayıda esnafımız batmış ve kepenk kapatmak zorunda kalmıştır. Esnaf odaları, mültecilerin kendileri gibi devlete vergi ödemediklerini ve sigorta primi yatırmadıklarını belirterek ayrıca pek çok şeyden de muaf olduklarını söylemektedir "dedi.


ESNAF KORUNUP KOLLANMALI


Yaşar esnafın kollanması gerektiğini belirterek, şöyle devam etti; " Suriyeli mültecilerin, hayatın her alanında Türkiye ekonomisine çok büyük yükler getirerek yer almaları, vatandaşlarımızı iyiden iyiye rahatsız etmeye başlamıştır. Vatandaşlarımız, Türkiye’nin demokrafik yapısının değişmesinden endişe duymaya başlamıştır. Bu nedenle, vatandaşlarımız Suriyeli mültecilerin bir an önce ülkelerine geri gönderilmelerini istemektedir. Ülkemizin her yerine yayılmış bulunan Suriyeli mülteciler, vatandaşlarımızın elinden hem ekmeğini hem de işini almıştır. Almaya da devam etmektedir. İktidar bu durumu artık görmezden gelemez. İktidar, bu aşamadan sonra ya Suriyelileri ülkelerine göndermeyerek Suriyeli mültecilerin yanında yer alacak, ya da bunları ülkelerine geri göndererek kendi milletinin, Samsunlu hemşehrilerinin yanında yer alacak. Türkiye’de ikisinin ortası bir durum kalmamıştır artık."


BELEDİYELERE ÇAĞRI


Milletvekili Yaşar, kent genelinde mültecilerin kaçak işyeri açarak vergisini veren ve işçi çalıştıran esnafları bitirdiğini belirterek, belediyeleri göreve davet etti. Yaşar, "Denetim şart "dedi.