Sanayi esnafı tepkili
EKONOMİ // 13 Ocak 2021 Çarşamba 17:50
Sanayi esnafı tepkili

Gülsan Sanayi esnafları Toybelen'e yüksek fiyatlar nedeniyle taşınmak istemediklerini belirterek, düşük kamulaştırma bedellerine tepki gösterdi.


CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, İl Başkan Yardımcıları Nizam Akman, Eyüp Odabaş, Canik İlçe Başkanı Bülent Kutbay ve ilçe yöneticileri, Büyükşehir Belediyesi'nin çalışması ile Toybelen'e taşınmak istenen Gülsan Sanayi Sitesi esnafı ile biraraya geldi. Türkel, esnafların sorunlarını dinledi.

 

Esnaflar, Toybelen'deki yüksek dükkan fiyatlarına tepki göstererek, " Burada 'ben yaptım oldu' zihniyeti ile karşı karşıyayız. Bir proje yapılacaksa ortak akılla yapılmalı. Gülsan'daki işi orada yakalayamayız. Burada bizim malımıza ucuza konmak isteniyor. Biz gerekirse dükkanımızı yakarız, canımızı veririz, dükkanlarımızı vermeyiz.Çık git deniyorsa, arazilerin değerini verirsiniz. Oradaki yüksek fiyatlı dükkanları istemiyoruz. Kimseye verilecek bedava dükkan ve yerimiz yok "açıklamasında bulundu.


CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel ise, "Yıllardır kaldırılması gündemde olan Gülsan Sanayi Sitesi’nin taşınması ile ilgili 2018 yılında somut bir adım atılmış, kamu ile esnafın arasında köprü oluşturacak bir kooperatif kurulmuş, Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin önerisi kooperatif ve esnafın oluru ile İlkadım Toybelen mevkii taşınma alanı olarak tespit edilmiştir.  Açıklanan kanun hükmünde kararname ile kamulaştırma ve yeni sanayi sitesinin inşaatı TOKİ ve Büyükşehir Belediyesi işbirliğine devir edilmiş, asıl tartışmanın fitili ateşlenmiştir.  Gülsan Sanayi Sitesi'nde belirlenen kamulaştırma bedeli metrekare 2 bin lira, yani kentin göbeğinde ortalama 100 metrekarelik bir dükkana TOKİ  200 bin TL para ödemek isterken, Toybelen'de aynı metrekare de olan dükkânı 344 bin TL'ye satmak istemektedir. Bu yüksek fiyatları esnafa dayatamazsınız "dedi.