Samsun Esnaf ve Kefalet kredi veriyor
EKONOMİ // 17 Şubat 2018 Cumartesi 13:41

Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Celil Özcan, 11 aydır esnaf ve sanatkarlara kredi veremediklerini, bugün itibariyle ise kredi vermeye başladıklarını söyledi.

Samsun Esnaf ve Kefalet kredi veriyor

16 Ocak’ta yapılan genel kurulda Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı seçilen Celil Özcan, ilk açıklamasını yaptı. Daha önceden verilen kredilerin geri dönüşlerinde sıkıntı yaşandığı için 11 aydır kredi veremeyen kooperatifin artık kredi verebileceğini ifade eden Başkan Özcan, tüm Samsunlu esnaf ve sanatkarları kredi başvurusunda bulunmaya davet etti.


Artık kredi verebildiklerinin altını çizen Celil Özcan, “16 Ocak’ta yapılan genel kurulla birlikte görevimize başladık. Göreve başladıktan hemen sonra Halk Bankası ve merkez birliğimizle yaptığımız görüşmeler sonrasında tekrar kredi verebilir duruma geldik. Şu an itibariyle hem kendi ortaklarımıza hem de Samsun’daki tüm esnaf ve sanatkarlara başlangıç olarak 100 bin TL’ye kadar limitli kredilerimiz açıldı. İş yeri ve ticari araç alımlarında 500 bin TL’ye kadar yatırım kredileri de verebiliyoruz. Bundan 11 ay önceye kadar kredi veremiyorduk. Bu sorunlar artık tamamen çözüldü. Bize başvurup da kredi alamayan esnaflarımızı tekrar davet ediyoruz. Bugünden itibaren esnaf ve sanatkarlarımızdan kredi başvurusu almaya başladık. Kredilerimiz, 5 yıl vadeye kadar ve yılık yüzde 5 faizli olarak verilecek. Vadeler 2 yıldan başlıyor isteğe göre 5 yıla kadar çıkabiliyor” dedi.


Eski borçları olan esnaf ve sanatkarlara da seslenen Özcan, “31 Aralık 2017 ve sonrasında kooperatife borcu olanlar, takibe takılanlar veya icrada olanlar, Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ne olan özel yaptırım sayesinde başvurmaları halinde gecikmiş borçları 12 ve 24 ay vadeyle yüzde 8 gecikme faiziyle ödenebiliyor. Peşin ödemelerde ise gecikme faizi alınmıyor. Borcu olan esnaf ve sanatkarlarımızı da böyle bir güzellik yaptık” diye konuştu.