İhracatta hedef 5 milyar dolar
EKONOMİ // 14 Aralık 2021 Salı 18:36
İhracatta hedef 5 milyar dolar

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, ihracatta 1 milyar dolar sınırını aşan kentin yeni hedefinin 5 milyar dolar olduğunu söyledi. İhracatta kobilerin büyük önem taşıdığının altını çizen Başkan Demir, inovasyona ve teknolojiye daha çok önem verilmesi gerektiğini kaydetti.

Samsun’da düzenlenen Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Avrupa İşletmeler Ağı Samsun Konferansı’nda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, ülke ve kent ekonomisine yönelik değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin ihracatı içinde kobilerin önemine değinen Başkan Demir, toplam ihracatın yüzde 40’ını kobilerin gerçekleştirdiğini söyledi.

Samsun’un ihracatta iller arasında çok ciddi bir ivme içinde olduğunu anlatan Başkan Mustafa Demir, “2002 yılında Samsun’un ihracatı 36 milyon dolardı. Şu anki ihracat rakamlarını baz alacak olursak bu yıl 1 milyar dolar hedefini aştık. Yılsonu itibariyle 1 milyar 150 milyon dolara ulaşma ihtimalimiz çok yüksek. İhracatta 30 kat büyümüş durumdayız. Bu güzel bir gösterge. Ama diğer bölgelerdeki potansiyellerle karşılaştırdığımızda hala ciddi anlamda az seviyedeyiz. Bu da bize önümüzde kat etmemiz gereken daha çok menzilin olduğunu gösteriyor. 2022 yılı ihracat rakamımızın ne olduğunu şimdiden merak ediyoruz. 1 milyar dolar sınırını aştık. Önümüzdeki ihracat hedefimiz 5 milyar dolar. Hep birlikte bu hedefi yakalayacağımıza inanıyorum. Bunu da çalışarak başarabiliriz” dedi.