Hazır kıyma satışı yasaklanmalı
EKONOMİ // 23 Ocak 2019 Çarşamba 10:27

TESK Başkanı Palandöken ve Kasaplar Federasyonu Başkanı Yalçındağ, son günlerde kamuoyunda yer alan 'boyalı kıyma' iddialarına, "Hazır kıymanın her türlüsü istismara açık. Hazır kıyma satışı yasaklanmalı" dediler

Hazır kıyma satışı yasaklanmalı

Perakende satış noktalarında hazır kıyma satışının yasaklanması gerektiğini ifade eden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Marketlerde paketlenmiş hazır kıymalar satılıyor. Hazır kıymanın istismara ne denli açık olduğunu herkes biliyor" dedi.

"Hangi ürünü kontrol edebilirsiniz?" diyen Palandöken, "Hazır kıymayı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Dökme kıymada olduğu gibi hazır kıyma satışı da yasaklanmalı. Et ve kıyma almanın doğru adresi kasap esnafıdır. Vatandaşlarımız mahallelerindeki bildikleri ve güvendikleri kasap dükkanına gidip alacağı kıymanın etini tezgahtan seçmeli. Ardından kıymayı kendi gözünün önünde çektirmeli. İçerisinde ne olduğu belli olmayan pakete değil gerçek ete para verilmeli" diye konuştu.


KIYMADA YÜZDE 7'DEN FAZLA YAĞ OLMAMALI


Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ ise, hazır kıymanın etten başka her şeyi içerdiğini belirterek, "Son zamanlarda kamuoyunda boyalı hazır kıyma iddiaları yer alıyor. Eti suya koyunca beyazlaşır bu doğaldır. Buraya kadar bir problem yok ancak bakıyoruz ki hazır kıymanın içeriğindeki yağ oranı yüzde 20. Oysa karkas halindeki bir hayvanın yağlılık oranı yüzde 7'dir. Hazır kıymadaki yağ oranı nasıl oluyor da yüzde 20’ye çıkıyor? Bu yüzde 13’lük fark kıymaya yağ ilavesi yapıldığı anlamına geliyor. Bir kg et aldığınızı sanıyorsunuz ama aslında 750 gr et alıyorsunuz. Daha önce dökme kıyma satışının yasaklanması için yaptığımız çalışmalarda ülke genelinde birçok yerden alınan numunelerde tavuk taşlığı, gıda boyası, aşırı derecede yağ ve hatta havuç bile çıkmıştı. Bize göre döküm kıymada olduğu gibi hazır kıyma uygulaması da durdurulmalı" şeklinde konuştu.