Havza OSB'de 10 fabrika temeli atıldı
EKONOMİ // 25 Mayıs 2022 Çarşamba 20:04
Havza OSB'de 10 fabrika temeli atıldı

Yeni kurulmasına rağmen yatırım alanı 10 bin dönüme çıkarılacak Havza- Bekdiğin OSB, özel sektörün yeni adreslerinden biri haline geldi. Üretim tesislerini buraya kurmak isteyen 10 yatırımcı için bugün temel atma töreni düzenlendi. Törene Samsun Valisi Zülkif Dağlı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, AK Parti İl Başkanı Ersan Aksu, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, Ladik Belediye Başkanı Nurhan Yapıcı Özel, yatırımcı iş insanları ile çok sayıda davetli katıldı.


BAŞKAN DEMİR YATIRIMCILARI TEBRİK ETTİ
Törende konuşma yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Havza Bekdiğin OSB’nin yakın zamanda şehrin önemli stratejik yatırım noktalarından biri haline geleceğini söyledi. 10 yeni fabrikanın da hizmete girmesiyle kent ekonomisine büyük katkı sağlanacağını ifade eden Başkan Demir, “Bugün Samsun ve Havza için özel bir gün. Atatürk ve silah arkadaşları Samsun’da 6 gün kaldıktan sonra 25 Mayıs’ta Havza'ya geliyor ve asıl çalışmayı burada yapıyor. Buradan da Amasya, Erzurum ve Sivas’a gidiyor. Bu temel atma töreninin, 25 Mayıs gününe denk gelmesi, geleceğe yönelik yapılacak büyük çalışmayla da örtüşüyor. Havza- Bekdiğin OSB’yi konuşuyoruz. Buranın oluşumu çok ilginçtir. Bir tane yatırımcının bile sanayi tesisi kurma talebi yokken, sanayi alanı ilan ettirdiğimiz tek yer Havza Bekdiğin OSB’dir. Burası, OSB yapılmadan yolu yapılan tek bölgedir. Gelecek vizyon çerçevesinde Samsun’un sanayi havzası da burasıdır. Bunu iyi görmek, iyi anlamak lazım. Burayı tüm şartları zorlayarak yaptık” dedi.


HAVZA OSB SANAYİ MERKEZİ OLACAK
Uzun yıllardır Çorum’un Samsun’a örnek gösterildiğini anlatan Başkan Demir, “Samsun’un elektrik tüketimi, Sinop’tan Artvin’e kadar tüm illerin toplamından büyüktü. Bugün merkez OSB doldu. Yeni alan yok. Gıda OSB’yi kurduk. Merkezde 2 bin 600 dönüm büyüklüğündeki yeni OSB’nin de kuruluşunu gerçekleştirdik. Ama Havza çok önemli. Bin dönümdü, 10 bin dönüme çıkartıyoruz. Zamanı geldiğinde de 20 bin dönüme çıkaracağız. Bölge olarak 20 bin dönümden daha büyük bir arazi uygunluğu söz konusu. Dolayısıyla Merzifon, Suluova, Havza ve Kavak üst kottur. Bu bölge, Türkiye’nin ve Kuzey Anadolu’nun sanayi havzası haline gelecek. Ve bunun da merkezi Havza Bekdiğin OSB olacak. El birliği ile iyi bir yere doğru götürüyoruz” diye konuştu.