Gebe ve damızlık hayvan satmak yasak!
EKONOMİ // 30 Temmuz 2019 Salı 10:46

Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç, 'gebe veya damızlık' değeri taşıyan dişi hayvanların kesiminin ve satışının kesinlikle yasak olduğunu kaydetti

Gebe ve damızlık hayvan satmak yasak!

Samsun'un Havza İlçesi'nde Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç, kurbanlık nakli yapacak üreticilerin uyması gereken kurallar hakkında uyarıda bulundu.

Oda Başkanı Genç, nakli yapılacak büyükbaş ve küçükbaş hayvanların aşıları yapılmış, kulak küpeleri, pasaport, sağlık raporu gibi evraklarının noksansız olması gerektiğini vurgulayarak, veteriner sağlık raporunun zorunlu olduğunu kaydetti.


SATIŞINA İZİN VERİLMEYECEK


Hayvan taşıyacak araç sahiplerinin nakliyeci yetki belgesine sahip olması gerektiğini hatırlatan Genç, "Hayvanların bakımından sorumlu kişi de bakıcı yeterlilik belgesi almalıdır. Belirtilen şartlara haiz olmayan hayvanlar için kesinlikle veteriner sağlık raporu düzenlenemeyecek ve bu hayvanların pazarlanmasına izin verilmeyecek. Aksine hareket edenler hakkında idari para cezası uygulanacaktır" uyarısında bulundu.


DİŞİ HAYVAN SATMAK YASAK


Gebe veya damızlık değeri taşıyan dişi hayvanlar kesiminin yasak olduğunu hatırlatan Genç, şunları kaydetti: "Kurban Bayramı'nda kurbanlık olarak satılmak üzere besicilik yapan yetiştiricilerimizin damızlık değeri taşıyan dişi hayvanların Kurban Bayramı'nda kurban satış yerlerine alınması ve satışı yasak. Kurbanlık alan vatandaşlarımızın ve kurbanlık satışı yapan satıcıların dikkatli olmaları gerekli."