Fındıkta yüksek fiyat bekleniyor
EKONOMİ // 12 Ağustos 2018 Pazar 11:38

Ordu'yu vuran sel felaketinde tonlarca fındık sel sularına kapılıp denize dökülürken, Samsun dahil çevre illerde fındık fiyatının yüksek açıklanması ihtimalini ortaya çıkardı. Samsun Ziraat Odası Başkanı Tütüncü, "Rekolte düşük talep fazla, fındık fiyatı yüksek açıklanabilir. Biz asgari 16 lira olmasından yanayız "dedi.

Fındıkta yüksek fiyat bekleniyor

Ordu'da bir kişinin hayatını kaybettiği sel felaketi sonrası tonlarca fındık, sel sularına kapılarak denize döküldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, fındık zararlarının karşılanacağını açıklarken, Samsun dahil çevre illerde fındığın kilo alım fiyatının yüksek açıklanması ihtimalini ortaya çıkardı. Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, fındıkta Türkiye genelinde rekolte düşüklüğü beklediklerini açıkladı.

Fındıkta rekoltenin düşük, talebin fazla olması nedeniyle fındıkta alım fiyatının yüksek açıklanması beklentisini doğurduğunu belirten Tütüncü, " Zaten 2018 yılının mart ve nisan aylarında duman ve dondan etkilenen fındık, daha sonrasında ise sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle fındıktaki rekolte beklentimiz düşmüştü.  Ordu da yaşanan sel felaketi ile fındık ta 800 ton civarında bir kaybımız oldu. Sel felaketini beklememiştik. Planlamalarımızda değişiklik yapmak zorunda kaldık. Şu anda fındık üreticisini memnun edecek olan Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) fındık taban fiyatlarını açıklaması olacaktır ancak şu ana kadar bir açıklama yapmadı "dedi.


DESTEKLER HASATTAN ÖNCE YAPILMALI


Tütüncü, " Taban fiyatını TMO’nun açıklamamasının nedeni ise bana göre serbest piyasa ekonomisini canlandırmak. Beklentimiz taban fiyatının 15-16 Türk Lirası olması. Bu fiyatlarda olursa üreticimizin emeğinin karşılığını alır. Şu anda tüccar 11-12 liradan fındığı alıyor ancak bu fiyatlar üreticiyi üzüyor. Başka bir durum ise devletin fındık desteklerini zamansız yapması.7 veya 8. aylarda üretici desteklenirse fındığın değeri de artacaktır.  Üretici tarlada işçi çalıştırıyor, hasat yapılmadan önce fındığın bakımını yaptırıyor. Bu nedenlerden kaynaklı üretici fındığı harmandan tüccara vermek zorunda bırakılıyor. Bundan dolayı devlet desteklemeleri fındık hasadından önce olmasını ümit ediyoruz” dedi. 

hedefhalk/E.Caner Cabbar