Fındık üreticileri mağdur edilmemeli
EKONOMİ // 27 Ağustos 2018 Pazartesi 16:23

Ülkü Ocakları Samsun İl Başkanı Aslan Kösef, Samsun başta olmak olarak Karadeniz bölgesinde çoğu ailenin geçim kaynağı olan fındık konusunda açıklamalarda bulundu.

Fındık üreticileri mağdur edilmemeli
Fındığın direkt Avrupa pazarına ihraç edilen bir üretim olduğuna dikkat çeken Aslan Kösef, “Fındık üreticileri çoğu zaman ürettikleri fındığı, Avrupa ve Amerika menşeili firmalara satmakta. Bu firmalarda fındığı alırken en dip fiyattan alma çabasındalar. Dünyanın en büyük fındık üreticisiyiz lakin Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) fiyat açıklamadığı sürece, Avrupalı firmalar dip fiyatlardan anlaşmalar yapmakta. Bu sorunun çözülmesi içinde TMO gecikmeden fiyat açıklaması yapmalıdır. Yapılan fiyat açıklaması ile birlikte fındık hak ettiği değeri bulacaktır” dedi.

FINDIK HAK ETTİĞİ DEĞERİ BULMALI

Fındık fiyatının hak ettiği bir seviyede olması gerektiğini vurgulayan Başkan Kösef, “Geçtiğimiz yıl fındığa verilen tutar ne yazık ki yalnız maliyeti karşılamaktaydı. Artan enflasyon ve dolar üzerinde oynanan oyunlar, fındık üreticilerin maliyetlerini daha da arttırmaktadır. Bu sebeplerle, Fındık hak ettiği değeri bularak, üreticisini mağdur etmemeli" diye konuştu.