Dolar son 6 ayın en düşük seviyesinde
EKONOMİ // 1 Şubat 2021 Pazartesi 17:38
Dolar son 6 ayın en düşük seviyesinde

Dolar - euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum. TCMB'nin enflasyonla mücadeleyi önceleyen sıkı para politikası düşüşü ivme kazanan dolar kuru, 7,20'nin altına gerileyerek Ağustos 2020'den bu yana en düşük seviyesini gördü.


Geçen hafta, Ağbal tarafından gerçekleştirilen Enflasyon Raporu sunumu öncesinde 7,43 seviyelerinde bulunan dolar/TL, sunumun ardından düşüşe geçerek haftayı 7,3179'dan tamamladı.

Haftaya, uzmanların kritik olarak gösterdiği 200 günlük hareketli ortalama olan 7,30 seviyesinin altında giren dolar/TL bugün 7,20'nin altına kadar geriledi.


Euro/TL
ise 8,70'in altına düştü.

Uzmanlar, Ağbal'ın yılın ilk Enflasyon Raporu sunumunu şeffaf, samimi ve bilgilendirici bulurken, enflasyonun kalıcı tek haneye düşürülmesi konusunda da güçlü bir iletişim politikası duruşu gösterildiğini söyledi.

TCMB'nin artan kredibilitesi ve Ağbal'a duyulan güvenin giderek güçlenmesiyle dolar kurunda düşüş eğiliminin devam ettiğini ifade eden uzmanlar, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF), Türkiye ekonomisinin 2021 yılına ilişkin büyüme beklentisini yüzde 6'ya yükseltmesinin de Türk lirası varlıklara ilginin artmasını sağladığını ifade etti.