Bunlar da milli lahana!
EKONOMİ // 20 Kasım 2019 Çarşamba 14:41
Bunlar da milli lahana!

Samsun'un Bafra ilçesinde, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü bünyesinde 21 yıl önce başlatılan 'Yerli Hibrit Beyaz Baş Lahana Tohum Üretimi Projesi'nde elde edilen lahana çeşitleri üreticilere tanıtıldı.


Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Bafra Deneme İstasyonunda lahana ıslahı programları için yürütülen “Beyaz Baş Lahana Nitelikli Hat ve Yerli Hibrit Çeşitlerinin Geliştirilmesi” isimli TÜBİTAK projesi kapsamında geliştirilmiş olan yerli hibrit beyaz baş lahana çeşit adayları tanıtım gününde tek tek sergilendi.Amaç tohum ithalatını azaltmak


Proje hakkında bilgi veren Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Yüksek Mühendisi Hayati Kar, “Projemizin amacı, lahana sebzelerde tohum ithalatını azaltmak, yerli ve milli çeşitleri sağlamak amacıyla proje hayata geçirilmiştir. Çalışmalarımız Türkiye'de lahana üretiminin en fazla yapıldığı Samsun Bafra, Niğde Ulukışla ve Sakarya Kaynarca ilçelerinde yürütülmüştür. 2 yıl boyunca yürütülen çalışmalarda öne çıkan çeşitlerimizin özelliklerini tanıtmak için bu günü düzenledik” dedi.“Milli çeşitlerimiz”


Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Kibar Ak, “98 yılında bakanlığımızın desteğiyle değişik kaynaklardan başlayan, son yıllarda da direkt hedefe yönelik yapılan projelerle meyvelerini görmeye başladık. Bizim şu anda kışlık sebze, beyaz lahana ama biberi de değişik ürünler fasulye kendi çeşitlerimiz var. Bunları firmalara devrediyoruz, firmalar da bunu ülke genelinde kullanımını yaygınlaştırıyor. Vatandaşa ulaşması noktasında bir çalışma içerisindeyiz. Sakarya ve Samsun Türkiye'de beyaz lahana en üste çıkan illerimiz. Bu çeşitlerimiz ve çeşit adaylarımız beğeni görür. Çünkü bu bir ticari faaliyet, hatırla olmaz karşılıklı bu milli çeşitlerimizi, yerli çeşitlerimizi kullanıp üreticilerimize beğenisine sunmuş oluruz” diye konuştu.