İlkadım
Bayraktar: Çiftçi alın terinin karşılığını istiyor
EKONOMİ // 13 Mayıs 2018 Pazar 21:25

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, "Günde üç öğün sofralara ürün tedarik eden çiftçilerimiz verdikleri emeğin karşılığını istiyor" dedi

Bayraktar: Çiftçi alın terinin karşılığını istiyor

Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle açıklama yapan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, çiftçinin bu ülkenin temel direği olduğuna dikkat çekerek, "81 milyonluk ülke nüfusunu, 5 milyonu aşkın mülteci, sığınmacı ve yabancıyı, 40 milyona yakın turisti beslerken, 6 milyona yakın kişiye istihdam sağlıyor, işsizliği 2 puan düşürüyor ve 17 milyar dolarlık gıda ve tarım ihracatı yapılmasına imkan tanıyor" dedi.

Tarım sektörünün ülkeye katkılarının tartışılmaz olduğunu belirten Bayraktar, "2017 yılı verileriyle milli hasılaya 51,7 milyar dolarlık katma değer ekledik, üretici fiyatlarıyla 88 milyar dolarlık üretim yaptık. Çiftçimiz, zor tabiat koşullarında, yağmur, çamur demeden, gecesini gündüzüne katarak üretiyor, tarlasından, bağından, bahçesinden, ahırından, ağılından kopmuyor, ormanda, denizde üretimini sürdürüyor, sofralardan üç öğün hiçbir şeyi eksik bırakmıyor. Bu ülkeye hizmeti de ibadet gibi görüyor. Buna karşın kıymetinin bilinmesini, yaptığı işin öneminin idrak edilmesini istiyor" diye konuştu.


GİRDİ MALİYETLERİ DÜŞÜRÜLMELİ

Çiftçiyi rahatlatmak için sigorta, Bağkur, mazot, gübre, yem, elektrik, tohum, ilaç gibi girdi maliyetlerinin makul düzeylere çekilmesi gerektiğini belirten TZOB Başkanı Bayraktar, şöyle konuştu; "2B arazilerinin, tarım arazisi olarak korunması kaydıyla çiftçimize satışında rayiç bedel, tarımsal arazi rayiç bedeli üzerinden belirlenmelidir. Düşük faizli kredi sağlanmalı, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlar ertelenmelidir."