İlkadım
Bakanlık'tan 'ustalık belgesi' kararı
EKONOMİ // 18 Temmuz 2018 Çarşamba 17:21

İçişleri Bakanlığı, 2005 yılında yürürlüğe giren ’İş yeri, açma ve çalışma ruhsatlarına ilişkin yönetmeliğin 10’uncu maddesinde bulunan ticaret odalarına kayıtlı olanlardan ustalık belgesi istenmez’ kısmını kaldırdı. Artık bu sektörlerde faaliyet gösterecek olanlara ustalık belgesi zorunluluğu getirildi

Bakanlık'tan 'ustalık belgesi' kararı
2005 yılında yürürlüğe giren ’İş yeri, açma ve çalışma ruhsatlarına ilişkin yönetmeliğin 10’uncu maddesinde bulunan ticaret odalarına kayıtlı olanlardan ustalık belgesi istenmez’ şeklindeki yönetmeliğe son noktayı koydu. Türkiye Lokantacılar, Kebapçılar, Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu Genel Başkanı Aykut Yenice imzalı açıklamada, 13 yıldır bu durumun kendilerini sıkıntıya soktuğunu söyledi.

"UYGULAMANIN KALDIRILMASINI BAŞARMIŞ BULUNMAKTAYIZ"

Yenice, konuyu ısrarla takip ettiklerini ve haksız rekabete neden olan uygulamanın kaldırıldığını ifade ederek, "İçişleri Bakanlığı tarafından 2005 yılında yürürlüğe giren ’İş yeri, açma ve çalışma ruhsatlarına ilişkin yönetmeliğin 10’uncu maddesinde bulunan ticaret odalarına kayıtlı olanlardan ustalık belgesi istenmez’ hükmü getirilmişti. Bu durumun düzeltilmesi için sektör temsilcileri gerekli çalışmaları başlatmıştı. 2005 yılında gelen ’ustalık belgesi istenmez’ hükmü teşkilatımızın ve odalarımızın hem üye hem de ekonomik kaybına sebep olmaktaydı. Federasyon yönetim kurulumuz olarak bu yanlış uygulamanın düzeltilmesi konusunda Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğümüzün de desteği ile İçişleri Bakanlığımız nezdinde yıllardan beri büyük bir çaba harcanmıştır. Konunun ısrarlı takibi neticesinde haksız rekabete neden olan bu uygulamanın kaldırılmasını başarmış bulunmaktayız" dedi.