Bafra pirincinin değeri artıyor
EKONOMİ // 16 Ağustos 2018 Perşembe 17:41

Pirinç Değirmencileri Yönetim Kurulu Toplantısı 16 Ağustos’ta yapıldı. Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Öztürk, “Samsun Bafra Ovasında ürettiğimiz ülkenin en kaliteli pirincinin marka değeri Türkiye’de gün geçtikçe artıyor” dedi.

Bafra pirincinin değeri artıyor

Pirinç sanayicilerinin bir araya geldiği toplantıda, aklaşan sezonla alakalı bilgi alışverişi yapılarak, Türkiye’de 1 milyon 300 bin dikili alandan 1 milyon çeltik hasadı yapılacağı açıklandı.  Pirinç Değirmencileri  Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Öztürk, buradan da yaklaşık 650 ton pirinç çıkacağını tahmin ettiklerini belirterek,  üretilen pirincin küçük bir takviye ile ülkemize yeteceğini söyledi. Amerika’ya konulan ithal pirinç vergisinin doğru bir hamle olduğunun da altını çizen Öztürk, üretim alanlarının son yıllarda genişlemesiyle birlikte, pirincin yeter hale gelmeye başladığını görüyoruz ve bundan dolayı memnunuz. Samsun’da 200 bin  dönüm arazi üzerindeki ekim alanından da yaklaşık 150-160 bin ton çeltik ürünü bekliyoruz. Bu üretimin şu anki fiyatlarla yapılmasını ve sanayicinin de üreticiyle birlik olacağı bir tablonun oluşmasını umuyoruz. Samsun’daki sanayici arkadaşlarımızla diyalog içindeyiz ve entegre hareket ediyoruz. Dernek olarak ise her zaman üreticinin yanındayız” dedi.


En Kaliteli Osmancık Türü Çeltik Samsun Bafra Ovasında


Türkiye’nin en kaliteli Osmancık türü çeltiğinin Samsun Bafra ovasında yetiştiğini söyleyen Öztürk, bu sebeple çeltik sanayicilerinin gözünün Samsun’da olmasından dolayı memnuniyetlerini iletti. Fatih Öztürk, Ürettiğimiz pirincin Türkiye’de bilinirliği gün geçtikçe artıyor. Bu gelişme bizim için gurur kaynağıdır” diye konuştu.

Bafra pirincinin değeri artıyor