Av sezonu açıldı 'Vira Bismillah'
EKONOMİ // 1 Eylül 2019 Pazar 08:38

2019-2020 balık avcılığı sezonu gece yarısı açıldı. Nisan ayından buyana demirleyen balıkçı tekneleri dualarla vira bismillah diyerek denize açıldı.

Av sezonu açıldı 'Vira Bismillah'
2019-2020 balık avcılığı sezonu gece yarısı açıldı. Nisan ayından buyana demirleyen balıkçı tekneleri dualarla vira bismillah diyerek denize açıldı.

Samsunlu balıkçılar da av sezonunu açtılar. Samsun Valisi Osman Kaymak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir balıkçıları yalnız bırakmadı.

Vali Osman Kaymak, 31.08.2019 Cumartesi günü saat 23.00’de Canik ilçesi Balıkçı Barınağı’nda düzenlenen ’2019-2020 Yılı Balıkçılık Av Sezonu Açılış Töreni’ne katıldı.
Kaymak törende yaptığı konuşmada, ’’Değerli arkadaşlar bugün Canik balıkçı barınağında 2019-2020 Yılı Balıkçılık Avlanma Sezonunu açıyoruz. Şimdiden balıkçı kardeşlerimize hayırlı olsun. Samsun’da yılda 50 bin tona yakın balık avlanmakta. Bu sektörde 100 bin insan ekmek yiyor. Samsun balıkçılıkta en önde gelen illerimizden birisidir. Bizde bu sektörü çok önemsiyoruz. Bugün burada balıkçılık sezonunu açmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz" dedi

Alaçam, 19 Mayıs, Yakakent, Terme ve Canik olmak üzere 5 balıkçı barınağının olduğunu hatırlatan Vali Kaymak,"630’a yakın balıkçı teknemiz var. Yine 3500 ruhsatlı balıkçımız mevcut. Yıllık olarak bu sektör 17-18 bin Euro ekonomiye katkı sağlıyor. Bu anlamda balıkçılık sektörü Samsun’un önemli alanlarından birisidir. Buradan balıkçılardan da şunu önemsiyoruz. Türkiye’de ve Dünya’da av balıkçılığı gittikçe azalmaktadır. O yönüyle bilinçli avcılık yapmalarını istiyoruz. Balıkçılarımızın tamim ve yönetmeliklere uymaları gerekiyor. Bilinçsiz ve vahşi avlanmadan kaçmamız lazım. Tabi ki şuan Türkiye’nin kültür balıkçılığına çok ihtiyacı var. Biz o anlamda ilimizde kültür balıkçılığını artırmak için çok ciddi çalışmalar yapmaktayız. Özellikle Japonya ile işbirliği içerisindeyiz. Denizde kafes balıkçılığını geliştiriyoruz.  Biz buradan tüm balıkçılarımıza Vira Bismillah diyoruz. Balıkçılık sezonunun hayırlı, kazançlı, kazasız ve bereketli olmasını diliyorum.” diye konuştu

Program sonunda Canik İlçe Müftüsü Ali Çebi tarafından 2019-2020 Yılı Balıkçılık Av Sezonu Açılış duası yapıldı.

Daha sonra Vali Osman Kaymak, Türk Ceza Hukuku Profesörü ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu, Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Büyükşehir Belediye Başkan Mustafa Demir ve protokol üyeleri ile birlikte balıkçı tekneleri ile denize açılarak temsili ağ atma merasimi gerçekleştirdi.