Atık toplanıyor çiftçi kazanıyor
EKONOMİ // 11 Eylül 2020 Cuma 16:27
Atık toplanıyor çiftçi kazanıyor

 

 

Hem çiftçiler tarafından getirilen, hem de talep doğrultusunda tarladan toplanan tarımsal atıkların alımına devam eden Oltan ve Köleoğlu Biyokütle Enerji Santrali,  çiftçilere ciddi bir kazanç sağlarken, atıkların da enerjiye dönüşmesini sağlayacak

 

Samsun'un Çarşamba ilçesinde yapımı devam eden Oltan ve Köleoğlu Biyokütle Enerji Santrali, tarımsal atıkları ekonomiye geri kazandırmaya başladı. Tarımsal atıkları iş makineleri ile yerinde toplayan ekipler, çiftçilere de ciddi miktarda ek gelir sağladı. Tarımsal atıklarını paraya çevirmeye başlayan çiftçiler, bunun yanı sıra ömrünü tamamlamış olan ağaçları da santrale satmak için harekete geçti. Ağaçsal atıkları ve tarımdan geriye kalan bitkisel kökleri özel araçlarla toplayan biyokütle enerji santrali ekipleri, çiftçilerin talepleri doğrultusunda makinelerle sökümleri yaparken, çiftçi ise daha önce yakarak çevreyi kirlettiği, ekolojik dengeyi bozduğu ve bu işlemi yaparken de oldukça zorlandığı zahmetli işten de kurtulmuş oldu.

 

Tarımsal atıklarını kendi imkanları ile santrale getirip satanların yanı sıra, iş makinelerinin söktüğü atıklarla ilgili başlatılan çalışma da ayrıca bölgeye ekonomik olarak canlılık gelmesine yol açtı. Çiftçi Akademisi çalışmalarını da sürdüren OKE Biyokütle Enerji Santrali yetkilileri, yakında seracılık faaliyetlerinin başlayacağını belirtti. Santralin faaliyete girmesi ile birlikte sıcak su sağlayacağı için seracılığın da eş zamanlı olarak bölgede başlayacağını ifade eden santral yetkilileri, sıcak sudan yapılacak seranın öncelikli olarak kadın çiftçiler tarafından işleneceğini ve sürdürülebilir bir ekosistem oluşturmayı hedeflediklerini dile getirdiler.