Amasya kirazına 'Dünya Kupası' dopingi
EKONOMİ // 19 Temmuz 2018 Perşembe 17:49

Amasya'da üretilen 40 bin ton kirazın 16 bin tonu, Avrupa başta olmak üzere 10 ülkeye gönderiliyor. Özellikle 2018 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapan Rusya, bu sezon ihracatta zirvede yer aldı

Amasya kirazına 'Dünya Kupası' dopingi

Amasya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Baş, yılda ortalama 40 bin ton rekolte ile Türkiye'de kiraz üretiminde ilk sıralarda yer aldıklarını söyledi.

Kentte üretilen kirazın 16 bin ton civarındaki bölümünün Almanya, İngiltere, Fransa ve Rusya'nın da arasında bulunduğu 10 ülkeye ihraç edildiğini belirten Baş, "Kirazı gönderdiğimiz ülkeler bizden memnun, üreticilerimiz her gün onlardan teşekkür mesajı alıyor. Özellikle 'Amasya kirazı' diye tabir edilen kirazımız büyük rağbet gördü" dedi.


DÜNYA KUPASI İHRACATI ETKİLEDİ


Beşgöz Kiraz Paketleme Tesisi yetkilisi Selim Okur ise, "Kirazlarımızı Rusya ile pek çok Avrupa ülkesine gönderiyoruz. Danimarka ve İsveç'e de bu yıl ilk kez ihracatımız oldu. Gönderdiğimiz ürünlerden bugüne kadar hiçbir şikayet almadık" diye konuştu. Okur, Türk kirazının dünyaya tadı ve kalitesiyle nam saldığını vurgulayarak, "İhracatımız bu yıl Rusya'da düzenlenen Dünya Kupası'nın da etkisiyle arttı" ifadesini kullandı.


TÜRK KİRAZINA RUS İLGİSİ


Amasya'dan Rusya'ya 'kiraz' ihracat eden firmalar da, Rusların Türk kirazını çok beğendiğini dile getirerek, "Buradan en iyi ürünü göndermeye çalışıyoruz. Rus halkı kirazı çok seviyor özellikle Türk kirazına ilgi gösteriyor. Türk kirazı daha olgun ve lezzetli oluyor" dediler.