YÖK Başkanı'ndan YKS açıklaması
EĞİTİM // 19 Nisan 2018 Perşembe 11:32

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) tarihinin değiştirilmesine ilişkin "Seçim tarihi öne alındığında bizim de kamu yararını gözeterek YÖK olarak buna göre bir düzenleme yapmamız icap ediyordu. O nedenle bu düzenleme gerçekleşti" dedi

YÖK Başkanı'ndan YKS açıklaması
Doğu Anadolu Projesi Bölgesi Üniversiteler Birliği Çalıştayı ile  Bilimsel Teşvik Ödülleri Töreni"ne katılmak üzere Erzurum'a gelen Saraç, Valiliği  ziyaret ederek Vali Seyfettin Azizoğlu ile bir süre görüştü. YÖK Başkanı Saraç, burada gazetecilere yaptığı açıklamada,  Erzurum'da önemli iki üniversite bulunduğunu söyledi.


"Sınav ertelendi, bu hususta öğrenciler şanslı"


Atatürk Üniversitesinin öğrenci sayısı bakımından ve bölgeye hitap  etmesi açısından ülkede üst sıralarda bulunduğunu ifade eden Saraç, "Erzurum  eğitim öğretim açısından bir huzur mekanı." diye konuştu.

Saraç, bir gazetecinin 24 Haziran'da yapılacak seçimlerle aynı  tarihe denk gelen YKS'nin tarihindeki değişiklik yapıldığını hatırlatması üzerine  Saraç, "Seçim tarihi öne alındığında bizim de kamu yararını gözeterek YÖK olarak  buna göre bir düzenleme yapmamız icap ediyordu. O nedenle bu düzenleme  gerçekleşti. Burada en şanslı olan husus öğrencilerimizin bundan istifade  etmeleri. Bu hususa da işaret etmek lazım. Öğrencilerimiz bir hafta daha kazandı  diye düşünüyorum." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Malatya'da Turgut Özal Üniversitesi yapılacağı müjdesini verdiğinin hatırlatılması ve çalışmaların ne  aşamada olduğu sorusuna Saraç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Malatya'da bu yönde bir  çalışma yapılmasını bir süre önce kendilerine ilettiği yanıtını verdi.

Çalışma için ön hazırlıklarını tamamladıklarını aktaran Saraç, "Bu bir  yasama süreciyle nihayet bulacak bir işlem. Ama biz hazırlıklarımızı yaptık."  diye konuştu.

Ziyarette, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı ile  Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylalı da hazır bulundu.