Yabancı öğrencide beşinci sırada
EĞİTİM // 26 Şubat 2022 Cumartesi 12:26
Yabancı öğrencide beşinci sırada

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından hazırlanan ‘Üniversite İzleme ve Değerlendirme Genel Raporu’nun 2021 verileri açıklandı. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), açıklanan sonuçlara göre Türkiye’de faaliyet gösteren tüm devlet ve vakıf üniversiteleri arasında en çok yabancı uyruklu öğrenci alan üniversiteler arasına girdi.

 

OMÜ, yabancı uyruklu öğrenci sayısını 2021’de 4 bin 635’e çıkararak bu alanda Türkiye beşincisi oldu. Listede Anadolu Üniversitesi 8 bin 883 öğrenciyle birinci, İstanbul Üniversitesi 8 bin 115 öğrenciyle ikinci, Karabük Üniversitesi 8 bin 84 öğrenciyle üçüncü ve Uludağ Üniversitesi 5 bin 417 öğrenciyle dördüncü sırada gösterildi.

 

“Uluslararasılaşmaya büyük bir önem veriyoruz”

Açıklanan YÖK raporu hakkında değerlendirmede bulunan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, dünyanın yaklaşık 120 ülkesinden öğrenciye ev sahipliği yapan OMÜ’nün uluslararasılaşmaya büyük bir önem verdiğini belirtti.

 

Rektör Ünal “Türkiye'de uluslararasılaşma hedeflerine en fazla katkı veren beşinci üniversite olma başarısı gösterdik. Özellikle son dönemlerde uluslararasılaşma, yükseköğretim sistemlerinin öncelikli hedeflerinden birisi hâline geldi. Uluslararası öğrenci sayısının artması temel amaç olmakla beraber farklı ülkelerden gelen nitelikli öğretim elemanları da yükseköğretim sistemine olumlu katkılar sağlayacak. Ayrıca öğrenciler ve öğretim elemanlarının uluslararası hareketliliğine de bu kapsamda desteği daha da artıracağız.” ifadelerini kullandı.