Velilere Karne Uyarısı
EĞİTİM // 22 Ocak 2016 Cuma 00:00

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşegül Yolga Tahiroğlu, her karne döneminde velilerin düşük not nedeniyle bir takım ceza yöntemlerine gittiklerini belirterek bu tarz cezalandırma yönteminden kaçınmak gerektiğini söyledi.

Çocuğunun karnesini beğenmeyen bir velinin bu konuyu ele alırken amacının çocukla iletişime geçtiğinde ona yansıyan davranışlar, sözler, duyguların dozajının iyi ayarlanması gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Tahiroğlu, "Temel amaç çocuğun başarı düzeyini iyileştirmek olmalı. Notları için çocuğa ceza vermek, kıyaslamak, rencide etmek onun başarısını artırmaktan çok başarmak için gereken motivasyonunu ve kendine olan güvenini yok edecektir. Olumsuz yaklaşım amaca destek değil köstek olur" şeklinde konuştu.

Ceza veren bir ebeveynin çocuktan beklediği şey aslında eğitim dönemi boyunca derslerini iyi tutmak gibi bir hedef benimseyip, bunun için yapılması gerekenleri aylar boyunca düzenli ve motive biçimde sürdürmesi, iyi organize olması ve buna benzer şeyler olduğunun altını çizen Doç. Dr. Tahiroğlu, “Yani çocuktan amaca yönelik davranışı sürdürmek için üst düzey bir organizasyon ve iç denetim talep edilmektedir. Peki bu talebini ceza ile çocuğu hırpalayarak dile getiren ebeveyn ona nasıl bir model sunmaktadır. Amaç başarıyı yükseltmekse, böyle davranan bir ebeveynin amaca yönelik davranış gösterdiği söylenemez. Karne ile ilgili çocuğa olumlu-olumsuz tepkiden bahsediyorsak, bu öyle aylar sürecek, üst düzey bir iç denetim-motivasyon gerektiren bir durum değildir. Unutmayalım ki, çocuklar dediklerimize değil yaptıklarımıza bakarak öğrenir. Çocuğumuzdan sorumlulukları hakkında disiplin ve motivasyon bekliyorsak, kendi sorumluluklarımız karşında yaptıklarımız en önemli şeydir. Bana göre bir ebeveynin en büyük sorumluluğu çocuğudur. Çocuk sorun yaşadığında çözüm araştırmak ve model oluşturmak yerine onu hırpalayan ebeveyn, çocuğuna sorumluluklarını ele almak konusunda ne öğretmiş olabilir."

KARNEYE ÖDÜL DOZUNU AŞMAMALI

Velinin sadece kötü karneye değil iyi karneye de nasıl tepki verdiğinin önemli olduğunu dile getiren Doç. Dr. Ayşegül Yolga Tahiroğlu, karne için büyük maddi değeri yüksek ödül ve hediyeden kaçınmak gerektiğini, hele bunun için pazarlık etmemeye özellikle dikkat edilmesinin önemli olduğunu söyledi. Sonuçta çocuğun kendi sorumluluklarını özenle ve başarıyla yerine getirdiğini, bu durumun elbette övgüyü, ödülü hak ettiğini belirten Tahiroğlu, ancak bunun dozunun çok önemli olduğunu, en büyük ödülün sevgi ile yakın iletişim ve ilgi olduğuna vurgu yaptı.

Tahiroğlu, anne ve babalara şu tavsiyelerde bulundu: "Karneyle ilgili memnuniyetimizden bahsederken notlara odaklanmak yerine; bir dönem boyunca gösterdiği çaba ve emeğe odaklanmak; elinden geleni yaptığı için hissettiğimiz gururdan bahsetmek gerekir. Bu tutum başarı ve motivasyonun devamı için en pahalı hediyeden çok daha yararlıdır."

Karne her nasıl olursa olsun, çocukların adı üstünde bir tatile girdiğinin altını çizen Doç. Dr. Tahiroğlu, çocuk açısından dinlenmek, eğitim döneminin yorucu ve stresli yükünden sıyrılıp biraz rahatlamak ikinci döneme daha istekli ve sağlıklı başlamasına yardım edeceğini söyledi.

Doç. Dr. Tahiroğlu, son olarak ailelere yarıyıl tatili boyunca çocuklarıyla bol bol kaliteli zaman geçirmeleri tavsiyesinde bulunarak bu durumun çocuğun sürekli eve kapanarak ekran ve bilgisayar gibi bir takım alışkanlıklarından vazgeçmesine neden olacağını söyledi.
Velilere Karne Uyarısı