Türkiye Aşçılar Milli Takımı Geleceğin Aşçılarıyla Buluştu
EĞİTİM // 17 Ekim 2015 Cumartesi 00:00

İSTANBUL (İHA) – Türkiye Aşçılar Milli Takımı, tecrübelerini ve başarı hikayelerini geleceğin aşçılarıyla paylaştı.

Türkiye Aşçılar Milli Takımı Geleceğin Aşçılarıyla Buluştu
Nişantaşı Üniversitesi’ne konuk olan Türkiye Aşçılar Milli Takımı Mutfak Profesyonelleri Erdem Dırbalı, Evrim Karaca, Nilay Bektaş Mağaralı, Naif Bağı ve Hasan Kale, Gastronomi Bölümü öğrencileriyle bir araya gelerek başarı hikayelerini ve mesleğin inceliklerini anlattılar. Söyleşide konuşan Nişantaşı Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Kazım Ozan Özer, “Türkiye Aşçılık Milli Takımı’nın kaptanları, koordinatörleri, şefleri buradalar. Nişantaşı Üniversitesi olarak Türkiye Aşçılar Federasyonu’yla bir işbirliği içerisine girmek üzere ilk adımı attık. Projelerle ilgili görüşmelerimizi yaptık” dedi.

Milli Takım Mutfak Profesyonellerinin gençlere kariyerleriyle ilgili fikir verdiklerini, başarı hikayelerini aktardıklarını belirten Özer, şöyle devam etti:

“Turizm endüstrisinin, ağırlama endüstrisinin temel bileşenlerinden bir tanesi yiyecek-içecek, gastronomi ve mutfak sanatları alanı. Önceleri çok fazla önem verilmemiş geri planda kalmış olan Türk mutfağının uluslararası alanda tanınabilmesi, Türk turizm endüstrisinin, ağırlama endüstrisinin rekabetçiliğinin artması, ağırlama endüstrisinin temel bileşeni olan gastronominin giderek önem kazanmasıyla gerçekleştirilecek bir olay. Biz Nişantaşı Üniversitesi olarak bu konuda gerek yetiştireceğimiz yüksek kalite insan kaynağı, gerekse bilimsel çalışmalarımızla sektöre ve akademiye katkı sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapacağız."

Nişantaşı Üniversitesi ile gerçekleştirdikleri işbirliği kapsamında yapılacak çalışmalara değinen Türkiye Aşçılık Milli Takımı Direktörü ve Kaptanı Erdem Dırbalı ise, “Türkiye Aşçılık Milli Takımı olarak gastronomi okuyan arkadaşlarımıza kendi tecrübelerimizi iletiyoruz. Yurt dışındaki yarışmalarda nelere dikkat edildiğini, mesleğin sanılandan daha büyük boyutlarda olduğunu gösteriyoruz, onlara rol model olmaya, kafalarındaki soruları cevaplamaya çalışıyoruz” dedi.

Gastronominin dünyadaki üç büyük sektörden bir tanesi olduğunu, bunlardan birinin eğitim, birinin sağlık, diğerinin ise gıda olduğunu söyleyen Dırbalı, “Öğrenci arkadaşlarımıza nasıl daha fazla yardımımız dokunabilir, Türk mutfağı, Türk aşçılarıyla ilgili girişimlerde neler yapabiliriz bunların arayışı içerisinde olacağız” diye konuştu.
Türkiye Aşçılar Milli Takımı Geleceğin Aşçılarıyla Buluştu