Türk Eğitim-sen Türkmen Mültecilere Ders Verdi
EĞİTİM // 5 Ekim 2015 Pazartesi 00:00

Türk Eğitim-Sen Bursa 2 No’lu Şubesi, Türkiye’de yaşayan Iraklı Türkmen mülteci çocukların okula gidememesini protesto etmek için Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde çocuklara ders verdi.

Türk Eğitim-sen Türkmen Mültecilere Ders Verdi
Irak’ın Musul ve Telafer şehrinden IŞİD ve savaş tehdidi ile kaçarak Türkiye’ye sığınan Iraklı Türkmenlerin eğitim ve sağlık gibi haklardan faydalanamadığını iddia eden Türk Eğitim-Sen Bursa 2 No’lu Şubesi, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına Türk Eğitim-Sen üyelerinin yanı sıra çok sayıda Türkmen mülteci de katıldı. 2 No’lu Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu, ‘Okula Gitmek İstiyorum’, ‘Sayın Valim Beni Okula Gönder’ yazılı dövizler taşıyan çocuklara ders verdi. Türkoğlu, Türkmen çocuklar okula alınana kadar Türk Eğitim-Sen üyelerinin onlara ders vereceğini söyledi.

Mülteci çocukların bazılarının bir yıla yakın süredir okul yüzü görmediğini ifade eden Türkoğlu, “Telafer’deyken, Irak’tayken okula giden çocuklar burada bir yılı aşkın süredir okulsuz. Bununla alakalı okul yetkilileriyle, Milli Eğitim yetkilileriyle, Yabancılar Şubesi ve en son Göç İdare Müdürlüğü ile görüşmeler yaptık. Talebimiz şu; bu çocuklar okula gitmek istiyor. Kendi çağındaki diğer çocuklar okula giderken kendileri eve hapis haldedir. Okullar zaten geç açıldı. Açıldığı günden beridir bu çocuklarımız gidemiyor. Bu saatten sonra Bursa Valiliği’nin, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ve Göç İdaresi’nin bir çare bulması gerekiyor. Bu çocukları okullarla buluşturmamız lazım. Aksi halde biz Türk Eğitim-Sen’li öğretmenler olarak bu çocuklara ders vereceğiz. Biz bu çocukları eğitim-öğretimden mahrum bırakmayacağız. Her hafta bir gün burada olmak kaydıyla bu çocukların eğitimini üstleneceğiz” diye konuştu.

Türkmen çocukların velilerinden biri, kimlikleri olmayınca hem çocuklarını okula gönderemediklerini, hem de sağlık imkanlarından yararlanamadıklarını belirterek, “Zaten mülteciyiz, maddi durumumuz kötü. Hastaneye gittiğimizde para isteniyor bizden” dedi.

Türk Eğitim-Sen’in verdiği derse katılan 11 yaşındaki Şida da, Irak’tayken 5. sınıfa gittiğini, burada ise okula devam edemediğini söyledi. Şida, diğer çocuklar gibi okula gitmek istediğini ifade etti.
Türk Eğitim-sen Türkmen Mültecilere Ders Verdi
Türk Eğitim-sen Türkmen Mültecilere Ders Verdi
Türk Eğitim-sen Türkmen Mültecilere Ders Verdi