Topçuoğlu’ndan Gençlere Girişimcilik Tavsiyeleri
EĞİTİM // 24 Kasım 2015 Salı 00:00

‘Türkiye’de Gençlerin Rolü ve Girişimcilik’ konferansına katılan Haliç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Av. Mansur Topçuoğlu, girişimcilik tecrübelerini öğrencilerle paylaştı. Türkiye’nin asıl sahibinin ‘gençler’ olduğunu söyleyen Topçuoğlu, girişimleri olan öğrencilere harekete geçmeleri tavsiyesinde bulundu.

Topçuoğlu’ndan Gençlere Girişimcilik Tavsiyeleri
‘Türkiye’de Gençlerin Rolü ve Girişimcilik’ konferansı, Haliç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Avukat Mansur Topçuoğlu ile Adil Hareket ve İhya Derneği (AHİD) Genel Başkanı Mustafa Gözel’in katılımıyla Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde (ESOGÜ) gerçekleşti. Necla Özdemir Salonu’ndaki konferansa çok sayıda öğrenci ve akademisyen de yoğun ilgi gösterdi. Türkiye’de gençlerin rolü ve girişimcilikle ilgili konuların konuşulduğu konferansta konuşan Haliç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Topçuoğlu, gençlere önemli tavsiyelerde bulundu. Gençlerin enerjilerinin doğru yerlerde kullanılması gerektiğine dikkat çeken Topçuoğlu, girişimleri olan öğrencilere bir an önce harekete geçmeleri tavsiyesinde bulundu. “Bir hayaliniz varsa bununla ilgili mutlaka harekete geçin” diyen Topçuoğlu, “Harekete geçmek çok önemli. Risk alın ve cesur olun. Kaybetmeyi göze almaz ve mevcudu korumaya çalışırsanız; bir şey üretemezsiniz. Bunları yapmazsak şimdi Türkiye’de olduğu gibi hangi meslekte olursa olsun memur olma peşinde koşarız. Özellikle gençken risk almanızı öneririm” diye konuştu.

“CEBİNİZDEN ÇIKARABİLECEĞİNİ BİR DONANIMINIZ OLSUN”

Gençlerin donanımlı olmaları gerektiğine vurgu yapan Topçuoğlu, “Türkiye’de en eksik olduğumuz konu donanımlı olmaktır. Şu anda üniversite okuduğunuz bölüm ne olursa olsun, mezun olduğunuzda bir diplomanız olacak. Ancak diploma, tek başına bir anlam ifade etmez. Bunun yanında dil, farklı bir eğitim ve staj gibi ekstra donanımlar gerekiyor. Kaybetmeyi göze alarak risk almanız, yabancı dilinizin olması, bilgisayarı iyi kullanmanız, yazılım bilmeniz ve iyi bir eğitim almanız sizi ön plana çıkaracaktır” ifadelerini kullandı.

POPÇU YA DA TOPÇU İKİLEMİ

Türkiye’de gençlerin rolünün olmadığını belirten Topçuoğlu, “Türkiye’de gençlerin rolü yok. Başıma ne geldiyse, gençliğimde geldi. Bu ülkede başarılı olmam hep gençlik zamanımda engellenmeye çalışıldı. Türkiye’de 38 milyon genç var. Bu ülkenin sahibi aslında gençler. Neden rolümüz yok. Bunun iki nedeni var. Biri gençlere ‘Yapamazsınız’ diyorlar. Buna psikolojide ‘Öğrenilmiş Çaresizlik’ diyoruz. İkincisi ise Türkiye’de gençleri popçu ya da topçu ikilemine hapsediyoruz. Gençken ‘Ya Tarkan olabilirsin ya da Arda olabilirsin’ deniyor. Böyle olmamalı. Ben bunu kırmaya çalışıyorum” diye konuştu.

“GENÇLERİN YATIRIM YAPILABİLİR OLMALARI GEREKİYOR”

Öğrencilerin ‘yatırım yapılabilir’ olmaları gerektiğini söyleyen Mansur Topçuoğlu, “Bir insanın başkaları için yatırım yapılabilir durumda olması mümkün mü? Evet mümkün. ‘Bizim sınıftaki Ebru geleceğin başbakanı’ gibi yakıştırmaların yöneltildiği insanlar, kalıplarını kırarak kendilerini doğru şekilde anlatabilirse gerçekten bir yerlere gelirler. Dünyadaki başarılı insan profillerinin hepsi çocukken olmak istedikleri yeri hayal etmiş ve gerçekten de oraya gelmiş. O yüzden kendinizi yatırım yapılabilir hale getirin. Değişimin gücünü ve hızını arkanıza almanız çok önemli. Eğer dünyadaki değişimleri her yönden iyi okursanız o zaman kazanırsınız” diye konuştu.

Topçuoğlu’nun ardından AHİD Genel Başkanı Mustafa Gözel, konuştu. Konuşmaların ardından Haliç Üniversitesi’nde burs kazanan öğrenciler için çekiliş gerçekleşti. Öğrenciler Haliç Üniversitesi’nde okumak için çekiliş sırasında heyecanlarını gizleyemedi. Çekilişle 5 asil 5 de yedek öğrenci belirlendi.
Topçuoğlu’ndan Gençlere Girişimcilik Tavsiyeleri
Topçuoğlu’ndan Gençlere Girişimcilik Tavsiyeleri