Topçu, OMÜ’de Mehmet Akif’i anlattı
EĞİTİM // 11 Mart 2020 Çarşamba 23:15
Topçu, OMÜ’de Mehmet Akif’i anlattı
İstiklal Marşımızın kabulünün 99. yıldönümü anısına, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu,  "İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u Rol Model Olarak Anlamak" konulu bir konferans verdi.

 

Konferansın selamlama konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç ”Böyle anlamlı bir günde bir araya gelmenin heyecanını ve gururunu yaşıyoruz. Çünkü İstiklal Marşı, Mehmet Akif Ersoy’un kalemine yansıyan ortak hatıramız ve hafızamızdır.” dedi.


İstiklal Marşının, 1911 Trablusgarb Savaşı’ndan başlayıp Kurtuluş Savaşı’na kadar devam eden sürecin canlı bir hatırası olduğunu vurgulayan Rektör Sait Bilgiç şöyle devam etti: “Ayrıca İstiklal Marşı, milletimizin varlık ve özgürlük sevdasının anlatıldığı bir destandır. Bu destan, binlerce yıllık Türk tarihini en öz biçimiyle 10 kıtaya sığdırmıştır. Bu destan, Türk milletinin inancının, azminin, gücünün, toplumsal değerlerinin bir belgesi ve kurtuluş mücadelesi veren milletimizin içinde bulunduğu felaketli durumun en acı aynasıdır.  Bir yandan da bu ölümsüz eser, geleceğe ümitle bakmayı sağlayan bir iman ve güç kaynağıdır.”


Samsun’da ve OMÜ’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu ise “Cumhuriyetimizin kurucusu ve İstiklal Savaşımızın Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kurtuluşun meşalesini buradan yakıyor ve ilk adımını buradan atıyor. Bu vesile ile şu an Gabar’da, Cudi’de, Irak, Suriye ve Libya’da sınırlarımızı korumak, özgür ve rahat yaşamamız için mücadele veren Mehmetçiklerimize selam olsun, Allah onları korusun. Şehitlerimize rahmet, gazilerimize şifa olsun ve Allah büyük Türk milletini korusun, yüceltsin.” dedi.

Marşımızın kabulünün 99. Yıldönümünde, onu milletimize armağan eden Mehmet Akif Ersoy’un kişiliğinin ve eserlerinin iyi anlaşılması gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu “Çünkü günümüzde onun gibi rol modellere ihtiyacımız var. Şiirlerinden de anladığımız gibi tevazunun timsali olarak nitelendirilebilecek bir insandı. Oysa bugün onu sadece Türk milleti değil, ümmetin her bir ferdi hatırlıyor ve bugün burada olduğu gibi rahmetle anıyor.” diye konuştu.

İstiklal Marşının kabul süreciyle de ilgili bilgi veren Başdanışman Yalçın Topçu, İstiklal Marşı için Maarif Bakanlığının açtığı yarışmaya Mehmet Akif Ersoy’un katılmadığını ve Marşı, Atatürk’ün özel isteğiyle yazdığını kaydetti. Yalçın Topçu, Mehmet Akif’in verilen para ödülünü kabul etmediğini ve şehit ailelerine yardım eden derneğe bağışladığını da sözlerine ekledi.Topçu, OMÜ’de Mehmet Akif’i anlattı