TEOG soru ve cevapları açıklandı
EĞİTİM // 27 Nisan 2017 Perşembe 14:48

TEOG soruları az önce erişime açıldı. 26-27 Nisan'da iki oturumda yapılan TEOG sınavlarının soruları ve cevapları www.eba.gov.tr'de yayımlandı. 1 milyon 185 bin 328 öğrencinin katıldığı TEOG sınavlarının sonuçları Haziran ayında açıklanacak.

TEOG soru ve cevapları açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) merkezi ortak sınav  sistemi kapsamında, ortaokul 8'inci sınıf öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen  ikinci dönem merkezi ortak sınavların ikinci gün oturumu sona erdi.

1 milyon 185 bin 328 öğrencinin katıldığı sınav, yurt içinde 970  merkezde, 16 bin 257 okulda ve 94 bin 225 salonda, yurt dışında ise 15 merkezde,  22 okulda yapıldı.

İkinci gün oturumunda öğrenciler sırasıyla fen bilimleri, T.C. İnkılap  Tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinin sınavlarına girdi.

Ortak sınavlar, Türkiye saatiyle 09.00, 10.10 ve 11.20'de aynı anda  başladı ve saat 12.00'de sona erdi.

Ortak sınavlarda her ders için çoktan seçmeli 20 soru soruldu ve  öğrencilere A, B, C ve D kitapçığı olmak üzere, dört kitapçık verildi. Adaylara  her ders için 40 dakika süre tanındı.


TEOG SORU VE CEVAPLARI YAYINDA


Türkçe, matematik, fen bilimleri, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, İngilizce, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerine ait merkezi ortak sınav soru ve cevapları yazılı olarak, çözümleri ise derslerin branş öğretmenlerinin anlatımlarıyla video olarak yayımlanacak.
Merkezi ortak sınavların soru ve cevapları ile çözüm videoları, bugün  saat 14.00'ten itibaren "www.eba.gov.tr" adresinde erişime açıldı.

TEOG 26-27 NİSAN SORULARI VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ


MAZERET SINAVLARI NE ZAMAN?


Ortak sınav/sınavlara girmeyen öğrencilerden mazeretleri 20-21 mayıs 2017 tarihlerinde yapılacaktır. Mazeret sınavına katılması uygun görülen öğrencilerin bilgileri sınavlar tamamlandıktan sonra e-Okul Sistemi’ne 5 (beş) iş günü içerisinde girilecektir. Bu süre tamamlandıktan sonra gelen talepler işleme alınmayacak olup sorumluluk okul müdürlüğüne ait olacaktır.


TEOG SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?


26-27 Mayıs tarihinde yapılan TEOG 2. dönem sınavlarının sonuçları Milli Eğitim Bakanlığının belirlemiş olduğu takvime göre Haziran ayı içerisinde açıklanacak.


TEOG PUAN HESAPLAMA 2017


Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı Hesaplaması

Ortak sınavlar kapsamında, sınavı gerçekleştirilen derslerden alınan puanlar kendi ağırlık katsayıları ile çarpılacaktır. Çarpımların toplamından elde edilen değerin derslerin ağırlık katsayılarının toplamına bölünmesi suretiyle ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı hesaplanacaktır. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılacaktır.


Yerleştirmeye Esas Puanın Hesaplanması

Öğrencilerin 6, 7 ve 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanları ile 8’inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacaktır. Elde edilen toplam ikiye bölünerek yerleştirmeye esas puan elde edilecektir. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacaktır

TEOG soru ve cevapları açıklandı