Servisler sıkı denetlenmeli
EĞİTİM // 21 Eylül 2018 Cuma 14:00

Karayolları Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği Samsun İl Temsilcisi Koldere, okul servislerinin yönetmeliklere uygun olup olmadığı konusunda gerekli denetimlerin yapılması için çağrı yaptı.

Servisler sıkı denetlenmeli

Karayolları Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği Samsun İl Temsilcisi Mustafa Koldere, eğitim ve öğretim döneminin başladığı şu günlerde yaptığı açıklamada, okul servisleri ile ilgili gerekli denetimlerin yapılmasını talep etti. Okul servislerinin ilgili yönetmeliklere uyulup uyulmadığının kontrol edilmesini isteyen Koldere, " Çocuklarımızın büyük çoğunluğu okullara servis ile gidip geliyorlar. Öğrencilerin can güvenliği için servislerin kanunlarda belirtilen şartlara uyup uymadığı kontrol edilmelidir "dedi.

Sorunlu servis şoförlerinin trafikte sorunlu davrandığını ve öğrencilerin hayatlarını tehlikeye attığını belirten Koldere, "Çocuklarımızın sağlıklı okula gidip gelmeleri için denetim şart. Okul servisleri yönetmelik standartlarına uygun mu? Servis şoförleri herhangi bir kurstan geçti mi? Giyim konuşması hareketleri düzgün mü? Trafik kurallarına uyuyorlar mı? Hız kurallarına uyuyorlar mı? Yayalara yol veriyorlar mı? Araç içinde sigara içiyorlar mı?Bu soruların hepsini veliler soruyor. Bu nedenle servislere yönelik denetimlerin artırılması gerekiyor"diye konuştu.