Samsun'da okullar açılacak mı?
EĞİTİM // 25 Şubat 2021 Perşembe 15:46

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Kovid-19 nedeniyle çok yüksek riskli olan Samsun'da 1 Mart'ta okulların açılıp açılmayacağı kararı için İl Hıfzıssıhha Kurulu'nu işaret etti

Samsun'da okullar açılacak mı?
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 1 Mart'ta başlaması planan kademeli normalleşmede okulların yüz yüze eğitim sürecine ilişkin açıklama yaptı.

Bakan Selçuk, corona virüs vaka sayısında çok yüksek riskli şehirler için, okulların açılması ya da sınav yapılmasına ilişkin konularda, il hıfzıssıhha kurulu ve vali gözetiminde özel kararlar alınabileceğini belirtti.

Böylelikle iki haftadan buyana yüzbinde 172 ve yüzbinde 201 ortalamalarıyla Türkiye'nin vaka sayısında ikinci, ortalama vaka sayısında ise 4. ili olan Samsun'da okulların açılıp açılmayacağıyla ilgili karar Samsun İl Hıfzıssıhha kurulu'nda olacak. 

Çok yüksek riskli iller arasında başı çeken Samsun'da hafta sonuna kadar Vali Zülkif Dağlı'nın başkanlığında toplanacak kurulun değerlendirme yapması ve 1 Mart Pazartesi günü okulların açılıp açılmayacağıyla ilgili karar vermesi bekleniyor. 

Ayrıca bu kararda, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında yapılacak olan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısında alınacak görüşlerin de etkili olacağı bildirildi. 


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Mart'tan itibaren mesleki ve teknik Anadolu liseleri, çok programlı Anadolu liseleri, güzel sanatlar liseleri ve spor liseleri derslerinde yüz yüze eğitime geçilmesine karar vermişti.

Aynı tarihte, 8. ve 12. sınıf öğrencileri ile ilkokullarda yüz yüze eğitime, diğer sınıflarda da seyretilmiş eğitim başlanacak.