Rektör Ünal, OMÜ'yü anlattı
EĞİTİM // 14 Ocak 2021 Perşembe 18:01
Rektör Ünal, OMÜ'yü anlattı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, görevi devraldığı tarihten itibaren üniversitede yapılan çalışmaları, projeleri ve yönetimin hedeflerini anlatmak amacıyla Samsun basınıyla bir araya geldi.

Samsun Büyüksehir Belediyesi Ömer Halis Demir Çok Amaçlı Salonda pandemi kurallarına uygun gerçekleşen toplantıya; Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Cengiz Batuk, Prof. Dr. Fehmi Yazıcı, Prof. Dr. Recep Sancak, Genel Sekreter Prof. Dr. Hüseyin Gençcelep ve Kurumsal İletişim Birimi Koordinatörü Öğr. Gör. Mürsel Kan ile ulusal basın temsilcileri, yerel basın sahipleri, genel yayın yönetmenleri, internet haber sitelerinin temsilcileri ve muhabirleri katıldı.


14 Ağustos 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Rektörlük görevine atanan ve 17 Ağustos’ta görevi devralan Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, bu tarihten itibaren başlattıkları revizyon çalışmalarıyla eğitim, sağlık, Ar-Ge, kalite ve çevre öncelikli bir strateji ortaya koyduklarını söyledi.


Başarı çıtasını yükseğe koyan Prof. Dr. Ünal, “Araştırma üniversitesi” hedefini kriter olarak belirledi ve bu doğrultuda göreve hızlı başladı.  Üniversite-şehir-iş dünyasının iş birliğine ayrı bir önem veren Prof. Dr. Yavuz Ünal, uluslararasılaşma ve engelsiz üniversite çalışmalarına daha güçlü destek vererek devam ediyor.


Uluslararası sıralama kuruluşlarının (Times Higher Education: 1001+) yaptığı değerlendirmelerde kendisine dünyanın önemli üniversiteleri arasında yer bulan OMÜ, yeni yönetimin ortaya koyduğu “Araştırma üniversitesi” hedefine yaklaştıkça sıralamalarda daha da yukarılara taşınacak. Akademisyen ve öğrencilerinin peş peşe gelen başarıları da bu yöndeki heyecanı ve beklentiyi arttırıyor.


Kaliteyi odağına alan Ondokuz Mayıs Üniversitesi, bu yönde attığı adımlarla diğer üniversitelere de örnek oluyor. Fakültelerde 9 programı akredite olan OMÜ’nün 8 programında süreç devam ediyor. Üniversite, Ağustos 2019 tarihinde “TS EN ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi”,  Şubat 2020 de ise “TS EN 10002:2014 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi” belgesini aldı. Haziran 2020 tarihinde OMÜ, Yüksek Öğretim Kalite Kurulu (YOKAK) tarafından akredite değerlendirilmesine alınan 11 üniversite arasına girmeyi başardı.


Bütün bunların yanında Kurumsal Akreditasyon Programının 1. ve 2 aşamalarını tamamlayan OMÜ’de 3. aşama yüz yüze saha ziyaretleri ise 18-19 Ocak 2021 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Ondokuz Mayıs, Türk Standartları Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen tetkik sonucu TS EN 9001: KYS ve 10002: MMYS belgelerinin sürdürülmesine hak kazandı. Bu başarıların yanında Üniversitede “Enerji Yönetim Sistemleri”, “Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemleri” ve “Gıda Güvenliği Yönetim Sistemleri”ne ilişkin belgelendirme ve Karadeniz ileri Teknolojileri Araştırma Merkezi (KITAM) Laboratuvar Akreditasyonu çalışmaları devam ediyor.